Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Nieporęt

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 411 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat legionowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Nieporęt

Granice: Gmina Nieporęt
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Nieporęt. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat legionowski (5 lat) 167 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
38 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat legionowski (5 lat) — mediana 167 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 38 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Nieporęt planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 53.
Plany miejscowe
53 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
96,5 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat legionowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Nieporęt mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat legionowski) to 167 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 94 a 301 zł/m² (736 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
167 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat legionowski)
Typowy przedział cen od, powiat
94 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat legionowski)
Typowy przedział cen do, powiat
301 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat legionowski)
Transakcje, powiat
736 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat legionowski)

Energia budynków

W gminie Nieporęt mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 411 świadectw).
Mediana EP
75 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 411 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Nieporęt w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 362 sprawy budowlane, w tym 227 spraw o dom jednorodzinny — o 5,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
227 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
362 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
317 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Nieporęt dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 14 projektów, w tym 7 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
14 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Nieporęt
Inwestycje
7 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
30 mln zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Nieporęt

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 10 projektów
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Nieporęt: 30,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Nieporęt ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +15,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 10,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 183 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
182,5 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
15,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
10,6 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
192 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Nieporęt ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,6% powierzchni gminy, a 28,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Nieporęt W gminie Nieporęt ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,6% powierzchni gminy, a 28,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
11,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
28,4 % 27 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
95 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Nieporęt uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 68,8 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 221 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
68,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 66,0%
Zdających
221 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
69,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
68,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
81,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
6 szkół z 7 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 69,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Nieporęt Język polski: wynik 69,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 68,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Nieporęt Matematyka: wynik 68,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 81,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Nieporęt Język angielski: wynik 81,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Nieporęt podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 181 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,1 mln zł przy dochodach 182,0 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 181 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 181 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
20,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20,5%
Podatek od środków transportowych
20 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
182 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
183,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-1,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
17,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Nieporęt najlepsza pozycja to 27. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (10,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
66 z 2 451 gmin w kraju · 14. z 313 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — 15,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
27 z 2 479 gmin w kraju · 9. z 314 gmin w województwie · 2. z 5 gmin w powiecie — 10,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
485 z 2 301 gmin w kraju · 56. z 296 gmin w województwie · 1. z 4 gmin w powiecie — 96,5 % w 2024 r.

Najczęstsze pytania

Czy gmina Nieporęt ma plan ogólny?
W gminie Nieporęt planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 53.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Nieporęt?
W gminie Nieporęt mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat legionowski) to 167 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 94 a 301 zł/m² (736 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Nieporęt?
W gminie Nieporęt w roku 2025 oddano do użytku 10,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Nieporęt?
W gminie Nieporęt w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 362 sprawy budowlane, w tym 227 spraw o dom jednorodzinny — o 5,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Nieporęt?
W gminie Nieporęt mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 411 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Nieporęt?
W gminie Nieporęt nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.