Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat legionowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 167 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 94 a 301 zł/m² (736 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego województwa: Woj. mazowieckie stan na

Sprawdź działkę — powiat legionowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat legionowski (5 lat) 167 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
38 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat legionowski (5 lat) — mediana 167 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 38 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: żadna z gmin obszaru jeszcze go nie ogłosiła

W powiecie legionowskim żadna z 5 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 180.
Gminy z planem ogólnym
0 z 5 gmin w obszarze
Plany miejscowe
180 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie legionowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 167 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 94 a 301 zł/m² (736 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego
167 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
Typowy przedział cen od
94 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
301 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
736 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat

Energia budynków

W powiecie legionowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 10 395 świadectw).
Mediana EP
75 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
10 395 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
5 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie legionowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 1 898 spraw budowlanych, w tym 1 194 sprawy o dom jednorodzinny — o 15,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
1 194 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
1 898 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
1 783 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie legionowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 105 projektów, w tym 28 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
105 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie legionowskim
Inwestycje
28 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
75 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
87,8 mln zł z 24 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie legionowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 87 projektów, w tym 13 w całości w powiecie legionowskim: 21,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 10 projektów, w tym 4 w całości w powiecie legionowskim: 13,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 4 projekty, w tym 4 w całości w powiecie legionowskim: 31,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty, w tym 1 w całości w powiecie legionowskim: 442 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 2 projekty, w tym 2 w całości w powiecie legionowskim: 21,2 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie legionowskim bezrobocie to 6,5% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 703 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
6,5 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 703 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
8 500 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
2 668 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie legionowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 65,5 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 491 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
65,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
1 491 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
68,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
62,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
80,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 68,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat legionowski Język polski: wynik 68,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 62,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat legionowski Matematyka: wynik 62,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 80,4% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat legionowski Język angielski: wynik 80,4% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie legionowskim najlepsza pozycja to 2. miejsce z 258 powiatów w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (7,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
4 z 243 powiatów w kraju · 3. z 24 powiatów w województwie — 11,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 z 258 powiatów w kraju · 2. z 24 powiatów w województwie — 7,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
330 z 380 powiatów w kraju · 36. z 42 powiatów w województwie — 5,7 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie legionowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 23 akty planistyczne, ostatni 2026-08-12.
Akty planistyczne
23 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie legionowskim ma plan ogólny?
W powiecie legionowskim żadna z 5 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 180.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie legionowskim?
W powiecie legionowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 167 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 94 a 301 zł/m² (736 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie legionowskim?
W powiecie legionowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie legionowskim?
W powiecie legionowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 1 898 spraw budowlanych, w tym 1 194 sprawy o dom jednorodzinny — o 15,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie legionowskim?
W powiecie legionowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 10 395 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie legionowskim?
W powiecie legionowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 23 akty planistyczne, ostatni 2026-08-12.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.