Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat sochaczewski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 78 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 103 zł/m² (74 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. mazowieckie stan na

Sprawdź działkę — powiat sochaczewski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat sochaczewski (5 lat) 78 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
39 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat sochaczewski (5 lat) — mediana 78 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 39 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Rybno (2026-08-27)

Uchwała nr XXVIII.148.2026 Rady Gminy Rybno z dnia 25 sierpnia 2026 r. w sprawie przyjęcia planu ogólnego gminy Rybno

W powiecie sochaczewskim plan ogólny ma 1 gmina z 8 — to 13%, a planów miejscowych widzę 168.
Gminy z planem ogólnym
1 z 8 gmin w obszarze
Plany miejscowe
168 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie sochaczewskim mediana ceny gruntu budowlanego to 78 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 103 zł/m² (74 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego
78 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
Typowy przedział cen od
55 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
103 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
74 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat

Energia budynków

W powiecie sochaczewskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 109 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 018 świadectw).
Mediana EP
109 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
4 018 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
8 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie sochaczewskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 1 084 sprawy budowlane, w tym 460 spraw o dom jednorodzinny — o 5,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
460 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
1 084 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
862 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie sochaczewskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 89 projektów, w tym 30 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
89 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie sochaczewskim
Inwestycje
30 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
59 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
61,8 mln zł z 27 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie sochaczewskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 77 projektów, w tym 25 w całości w powiecie sochaczewskim: 58,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 6 projektów, w tym 1 w całości w powiecie sochaczewskim: 188 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 5 projektów
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie sochaczewskim: 2,8 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie sochaczewskim bezrobocie to 3,4% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 9 774 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
3,4 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
9 774 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
7 366 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
9 155 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie sochaczewskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,4 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 819 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
819 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
53,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
69,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 65,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat sochaczewski Język polski: wynik 65,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 53,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat sochaczewski Matematyka: wynik 53,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 69,4% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat sochaczewski Język angielski: wynik 69,4% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie sochaczewskim najlepsza pozycja to 26. miejsce z 258 powiatów w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (4,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
46 z 243 powiatów w kraju · 11. z 24 powiatów w województwie — 0,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
26 z 258 powiatów w kraju · 7. z 24 powiatów w województwie — 4,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
151 z 380 powiatów w kraju · 23. z 42 powiatów w województwie — 33,6 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie sochaczewskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-27.
Akty planistyczne
13 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie sochaczewskim ma plan ogólny?
W powiecie sochaczewskim plan ogólny ma 1 gmina z 8 — to 13%, a planów miejscowych widzę 168.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie sochaczewskim?
W powiecie sochaczewskim mediana ceny gruntu budowlanego to 78 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 103 zł/m² (74 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie sochaczewskim?
W powiecie sochaczewskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie sochaczewskim?
W powiecie sochaczewskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 1 084 sprawy budowlane, w tym 460 spraw o dom jednorodzinny — o 5,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie sochaczewskim?
W powiecie sochaczewskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 109 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 018 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie sochaczewskim?
W powiecie sochaczewskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-27.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.