Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Radom

Mediana ceny gruntu budowlanego to 295 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 165 a 370 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. mazowieckie stan na

Sprawdź działkę — Radom

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

Radom (3 lata) 295 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: Radom (3 lata) — mediana 295 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: miasto Radom (2026-05-08)

Uchwała nr XLII/427/2026 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 27 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia Planu ogólnego miasta Radom

W mieście Radom plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 93.
Gminy z planem ogólnym
1 z 1 gminy w obszarze
Plany miejscowe
93 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W mieście Radom mediana ceny gruntu budowlanego to 295 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 165 a 370 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego
295 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata
Typowy przedział cen od
165 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
370 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
21 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata

Energia budynków

W mieście Radom mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 12 283 świadectw).
Mediana EP
116 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
12 283 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W mieście Radom w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 549 spraw budowlanych, w tym 323 sprawy o dom jednorodzinny — o 13,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
323 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
549 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
442 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Radom dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 252 projekty, w tym 95 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
252 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Radom
Inwestycje
95 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
155 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
545,8 mln zł z 92 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Radom

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 179 projektów, w tym 35 w całości w mieście Radom: 135,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 46 projektów, w tym 40 w całości w mieście Radom: 261,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 16 projektów, w tym 12 w całości w mieście Radom: 97,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 9 projektów, w tym 4 w całości w mieście Radom: 51,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty, w tym 1 w całości w mieście Radom: 22 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Radom bezrobocie to 10,2% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 9 008 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
10,2 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
9 008 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
7 084 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
2 996 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W mieście Radom uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,9 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 807 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
61,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
1 807 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
68,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
55,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
75,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 68,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Radom Język polski: wynik 68,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 55,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Radom Matematyka: wynik 55,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 75,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Radom Język angielski: wynik 75,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W mieście Radom najlepsza pozycja to 110. miejsce z 193 powiatów w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (19,8 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
205 z 243 powiatów w kraju · 19. z 24 powiatów w województwie — −4,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
188 z 258 powiatów w kraju · 20. z 24 powiatów w województwie — 1,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
337 z 380 powiatów w kraju · 37. z 42 powiatów w województwie — 4,1 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
110 z 193 powiatów w kraju · 12. z 15 powiatów w województwie — 19,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Radom w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-08.
Akty planistyczne
7 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w mieście Radom ma plan ogólny?
W mieście Radom plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 93.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Radom?
W mieście Radom mediana ceny gruntu budowlanego to 295 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 165 a 370 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Radom?
W mieście Radom nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w mieście Radom?
W mieście Radom w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 549 spraw budowlanych, w tym 323 sprawy o dom jednorodzinny — o 13,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Radom?
W mieście Radom mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 12 283 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Radom?
W mieście Radom w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-08.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.