Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat płoński

Mediana ceny gruntu budowlanego to 54 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 31 a 77 zł/m² (110 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. mazowieckie stan na

Sprawdź działkę — powiat płoński

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat płoński (5 lat) 54 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
9 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat płoński (5 lat) — mediana 54 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 9 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Płońsk (2026-09-04)

Uchwała nr XXXI/211/2026 Rady Gminy Płońsk z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Płońsk

W powiecie płońskim plan ogólny ma 5 gmin z 12 — to 42%, a planów miejscowych widzę 152.
Gminy z planem ogólnym
5 z 12 gmin w obszarze
Plany miejscowe
152 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie płońskim mediana ceny gruntu budowlanego to 54 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 31 a 77 zł/m² (110 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego
54 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
Typowy przedział cen od
31 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
77 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
110 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat

Energia budynków

W powiecie płońskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 95 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 328 świadectw).
Mediana EP
95 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
3 328 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
12 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie płońskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 767 spraw budowlanych, w tym 340 spraw o dom jednorodzinny — o 18,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
340 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
767 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
571 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie płońskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 127 projektów, w tym 46 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
127 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie płońskim
Inwestycje
46 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
80 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
180,8 mln zł z 49 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie płońskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 108 projektów, w tym 39 w całości w powiecie płońskim: 164,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 10 projektów, w tym 6 w całości w powiecie płońskim: 3,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 6 projektów, w tym 2 w całości w powiecie płońskim: 10,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 2 w całości w powiecie płońskim: 2,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie płońskim bezrobocie to 10,2% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 310 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
10,2 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 310 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 590 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
9 749 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie płońskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,2 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 756 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
756 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62,4 % wynik średni, zdających
Matematyka
50 % wynik średni, zdających
Język angielski
66,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 62,4% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat płoński Język polski: wynik 62,4% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 50,0% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat płoński Matematyka: wynik 50,0% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 66,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat płoński Język angielski: wynik 66,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie płońskim najlepsza pozycja to 120. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (37,9 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
120 z 380 powiatów w kraju · 20. z 42 powiatów w województwie — 37,9 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie płońskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 26 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-04.
Akty planistyczne
26 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie płońskim ma plan ogólny?
W powiecie płońskim plan ogólny ma 5 gmin z 12 — to 42%, a planów miejscowych widzę 152.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie płońskim?
W powiecie płońskim mediana ceny gruntu budowlanego to 54 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 31 a 77 zł/m² (110 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie płońskim?
W powiecie płońskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie płońskim?
W powiecie płońskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 767 spraw budowlanych, w tym 340 spraw o dom jednorodzinny — o 18,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie płońskim?
W powiecie płońskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 95 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 328 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie płońskim?
W powiecie płońskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 26 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-04.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.