Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat otwocki

Mediana ceny gruntu budowlanego to 99 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 248 zł/m² (30 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego województwa: Woj. mazowieckie stan na

Sprawdź działkę — powiat otwocki

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat otwocki 99 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat otwocki — mediana 99 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: żadna z gmin obszaru jeszcze go nie ogłosiła

W powiecie otwockim żadna z 8 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 220.
Gminy z planem ogólnym
0 z 8 gmin w obszarze
Plany miejscowe
220 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie otwockim mediana ceny gruntu budowlanego to 99 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 248 zł/m² (30 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
99 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
69 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
248 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
30 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie otwockim mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 6 895 świadectw).
Mediana EP
78 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
6 895 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
8 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie otwockim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 1 345 spraw budowlanych, w tym 735 spraw o dom jednorodzinny — o 9,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
735 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
1 345 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
1 216 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie otwockim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 128 projektów, w tym 50 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
128 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie otwockim
Inwestycje
50 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
78 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
153,5 mln zł z 49 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie otwockim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 99 projektów, w tym 28 w całości w powiecie otwockim: 34,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 15 projektów, w tym 14 w całości w powiecie otwockim: 21,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 13 projektów, w tym 6 w całości w powiecie otwockim: 87,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie otwockim: 10,1 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie otwockim bezrobocie to 4,1% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 9 050 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
4,1 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
9 050 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
8 909 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
6 394 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie otwockim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 68,3 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 341 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
68,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
1 341 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
71,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
64,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
78,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 71,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat otwocki Język polski: wynik 71,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 64,8% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat otwocki Matematyka: wynik 64,8% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 78,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat otwocki Język angielski: wynik 78,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie otwockim najlepsza pozycja to 295. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (14,5 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
295 z 380 powiatów w kraju · 31. z 42 powiatów w województwie — 14,5 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie otwockim w dziennikach urzędowych ogłoszono 30 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-12.
Akty planistyczne
30 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie otwockim ma plan ogólny?
W powiecie otwockim żadna z 8 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 220.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie otwockim?
W powiecie otwockim mediana ceny gruntu budowlanego to 99 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 248 zł/m² (30 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie otwockim?
W powiecie otwockim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie otwockim?
W powiecie otwockim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 1 345 spraw budowlanych, w tym 735 spraw o dom jednorodzinny — o 9,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie otwockim?
W powiecie otwockim mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 6 895 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie otwockim?
W powiecie otwockim w dziennikach urzędowych ogłoszono 30 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-12.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.