Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat zwoleński

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 749 świadectw). Stan na 2026-09-30.

Liczby całego województwa: Woj. mazowieckie stan na

Sprawdź działkę — powiat zwoleński

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Policzna (2026-08-31)

Uchwała nr XXXII/144/2026 Rady Gminy Policzna z dnia 25 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Policzna

W powiecie zwoleńskim plan ogólny ma 2 gminy z 5 — to 40%, a plan miejscowy widzę jeden.
Gminy z planem ogólnym
2 z 5 gmin w obszarze
Plany miejscowe
1 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W powiecie zwoleńskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 749 świadectw).
Mediana EP
90 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
749 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
5 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie zwoleńskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 243 sprawy budowlane, w tym 168 spraw o dom jednorodzinny — o 5,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
168 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
243 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
242 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie zwoleńskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 121 projektów, w tym 17 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
121 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie zwoleńskim
Inwestycje
17 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
103 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
25,7 mln zł z 19 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie zwoleńskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 112 projektów, w tym 13 w całości w powiecie zwoleńskim: 21,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 7 projektów, w tym 4 w całości w powiecie zwoleńskim: 3,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie zwoleńskim: 712 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie zwoleńskim: 27 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie zwoleńskim bezrobocie to 12,8% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 089 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
12,8 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 089 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 514 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
5 443 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie zwoleńskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 55,8 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 312 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
55,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
312 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
46,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
67,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 64,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat zwoleński Język polski: wynik 64,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 46,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat zwoleński Matematyka: wynik 46,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 67,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat zwoleński Język angielski: wynik 67,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie zwoleńskim najlepsza pozycja to 23. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (53,2 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
23 z 380 powiatów w kraju · 5. z 42 powiatów w województwie — 53,2 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie zwoleńskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.
Akty planistyczne
3 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie zwoleńskim ma plan ogólny?
W powiecie zwoleńskim plan ogólny ma 2 gminy z 5 — to 40%, a plan miejscowy widzę jeden.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie zwoleńskim?
W powiecie zwoleńskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie zwoleńskim?
W powiecie zwoleńskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie zwoleńskim?
W powiecie zwoleńskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 243 sprawy budowlane, w tym 168 spraw o dom jednorodzinny — o 5,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie zwoleńskim?
W powiecie zwoleńskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 749 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie zwoleńskim?
W powiecie zwoleńskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.