Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat ostrołęcki

Mediana ceny gruntu budowlanego to 117 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 163 zł/m² (74 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. mazowieckie stan na

Sprawdź działkę — powiat ostrołęcki

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat ostrołęcki 117 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
40 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat ostrołęcki — mediana 117 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 40 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Baranowo (2026-09-01)

Uchwała nr XXXIV/164/2026 Rady Gminy Baranowo z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Baranowo

W powiecie ostrołęckim plan ogólny ma 7 gmin z 11 — to 64%, a planów miejscowych widzę 51.
Gminy z planem ogólnym
7 z 11 gmin w obszarze
Plany miejscowe
51 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie ostrołęckim mediana ceny gruntu budowlanego to 117 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 163 zł/m² (74 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
117 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
66 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
163 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
74 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie ostrołęckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 80 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 837 świadectw).
Mediana EP
80 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 837 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
11 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie ostrołęckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 811 spraw budowlanych, w tym 445 spraw o dom jednorodzinny — o 5,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
445 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
811 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
808 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie ostrołęckim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 166 projektów, w tym 52 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
166 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie ostrołęckim
Inwestycje
52 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
111 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
3 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
120 mln zł z 58 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie ostrołęckim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 141 projektów, w tym 40 w całości w powiecie ostrołęckim: 94,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 12 projektów, w tym 10 w całości w powiecie ostrołęckim: 13,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 5 projektów, w tym 5 w całości w powiecie ostrołęckim: 12,1 mln zł dofinansowania UE
  • Interreg NEXT Poland–Ukraine — 5 projektów
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 3 projekty, w tym 3 w całości w powiecie ostrołęckim: 682 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie ostrołęckim bezrobocie to 9,3% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 940 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
9,3 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 940 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 088 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
12 298 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie ostrołęckim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 51,5 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 882 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
51,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
882 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
57,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
45,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
61,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 57,9% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat ostrołęcki Język polski: wynik 57,9% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 45,1% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat ostrołęcki Matematyka: wynik 45,1% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 61,4% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat ostrołęcki Język angielski: wynik 61,4% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie ostrołęckim najlepsza pozycja to 16. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (54,5 %, 2021 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
71 z 243 powiatów w kraju · 12. z 24 powiatów w województwie — −0,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
42 z 258 powiatów w kraju · 9. z 24 powiatów w województwie — 3,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
16 z 380 powiatów w kraju · 3. z 42 powiatów w województwie — 54,5 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie ostrołęckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 22 akty planistyczne, ostatni 2026-09-01.
Akty planistyczne
22 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie ostrołęckim ma plan ogólny?
W powiecie ostrołęckim plan ogólny ma 7 gmin z 11 — to 64%, a planów miejscowych widzę 51.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie ostrołęckim?
W powiecie ostrołęckim mediana ceny gruntu budowlanego to 117 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 163 zł/m² (74 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie ostrołęckim?
W powiecie ostrołęckim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie ostrołęckim?
W powiecie ostrołęckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 811 spraw budowlanych, w tym 445 spraw o dom jednorodzinny — o 5,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie ostrołęckim?
W powiecie ostrołęckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 80 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 837 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie ostrołęckim?
W powiecie ostrołęckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 22 akty planistyczne, ostatni 2026-09-01.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.