Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat szydłowiecki

Mediana ceny gruntu budowlanego to 36 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 33 a 52 zł/m² (11 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. mazowieckie stan na

Sprawdź działkę — powiat szydłowiecki

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat szydłowiecki 36 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
3 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat szydłowiecki — mediana 36 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 3 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Chlewiska (2026-08-31)

Uchwała nr XXXVI/59/2026 Rady Gminy Chlewiska z dnia 25 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Chlewiska

W powiecie szydłowieckim plan ogólny ma 4 gminy z 5 — to 80%, a planów miejscowych widzę 40.
Gminy z planem ogólnym
4 z 5 gmin w obszarze
Plany miejscowe
40 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie szydłowieckim mediana ceny gruntu budowlanego to 36 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 33 a 52 zł/m² (11 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
36 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
33 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
52 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
11 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie szydłowieckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 101 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 841 świadectw).
Mediana EP
101 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
841 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
5 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie szydłowieckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 289 spraw budowlanych, w tym 153 sprawy o dom jednorodzinny — o 22,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
153 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
289 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
288 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie szydłowieckim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 127 projektów, w tym 20 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
127 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie szydłowieckim
Inwestycje
20 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
106 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
98,6 mln zł z 28 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie szydłowieckim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 119 projektów, w tym 22 w całości w powiecie szydłowieckim: 58,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 6 projektów, w tym 4 w całości w powiecie szydłowieckim: 3,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie szydłowieckim: 222 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie szydłowieckim: 36,1 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie szydłowieckim bezrobocie to 22,1% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 579 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
22,1 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 579 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
4 685 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
5 006 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie szydłowieckim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,3 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 353 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
52,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
353 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
58,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
45,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
68 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 58,7% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat szydłowiecki Język polski: wynik 58,7% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 45,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat szydłowiecki Matematyka: wynik 45,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat szydłowiecki Język angielski: wynik 68,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie szydłowieckim najlepsza pozycja to 77. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (44,3 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
77 z 380 powiatów w kraju · 10. z 42 powiatów w województwie — 44,3 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie szydłowieckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.
Akty planistyczne
7 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie szydłowieckim ma plan ogólny?
W powiecie szydłowieckim plan ogólny ma 4 gminy z 5 — to 80%, a planów miejscowych widzę 40.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie szydłowieckim?
W powiecie szydłowieckim mediana ceny gruntu budowlanego to 36 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 33 a 52 zł/m² (11 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie szydłowieckim?
W powiecie szydłowieckim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie szydłowieckim?
W powiecie szydłowieckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 289 spraw budowlanych, w tym 153 sprawy o dom jednorodzinny — o 22,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie szydłowieckim?
W powiecie szydłowieckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 101 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 841 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie szydłowieckim?
W powiecie szydłowieckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.