Powiat garwoliński
Mediana ceny gruntu budowlanego to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 170 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.
Liczby całego województwa: Woj. mazowieckie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Łaskarzew (2026-08-31)
W powiecie garwolińskim plan ogólny ma 5 gmin z 14 — to 36%, a planów miejscowych widzę 93.- Gminy z planem ogólnym
- 5 z 14 gmin w obszarze
- Plany miejscowe
- 93 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Ceny gruntu budowlanego
W powiecie garwolińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 170 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego
- 92 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
- Typowy przedział cen od
- 69 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
- Typowy przedział cen do
- 170 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
- Transakcje
- 21 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy
Energia budynków
W powiecie garwolińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 054 świadectw).- Mediana EP
- 90 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 3 054 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem
- 14 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię
Budowy
W powiecie garwolińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 741 spraw budowlanych, w tym 413 spraw o dom jednorodzinny — o 12,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 413 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 741 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 736 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W powiecie garwolińskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 119 projektów, w tym 51 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 119 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie garwolińskim
- Inwestycje
- 51 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 64 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 4 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 272,1 mln zł z 54 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie garwolińskim
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 86 projektów, w tym 31 w całości w powiecie garwolińskim: 102,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 13 projektów, w tym 10 w całości w powiecie garwolińskim: 14,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 10 projektów, w tym 9 w całości w powiecie garwolińskim: 155,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 4 projekty, w tym 4 w całości w powiecie garwolińskim: 675 tys. zł dofinansowania UE
- Interreg NEXT Poland–Ukraine — 4 projekty
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
Ludność i gospodarka
W powiecie garwolińskim bezrobocie to 9,1% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 214 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 9,1 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 8 214 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 7 585 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 13 241 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W powiecie garwolińskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,7 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 246 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 61,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 1 246 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 67,4 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 55,9 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 67,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W powiecie garwolińskim najlepsza pozycja to 91. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (42,0 %, 2021 r.).- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 91 z 380 powiatów w kraju · 14. z 42 powiatów w województwie — 42,0 % w 2021 r.
Prawo miejscowe
W powiecie garwolińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 22 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.- Akty planistyczne
- 22 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXVI/136/2026 Rady Gminy Łaskarzew z dnia 10 sierpnia 2026 r. w sprawie Planu ogólnego gminy Łaskarzew
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXXII.204.2026 Rady Miejskiej w Pilawie z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Miasta i Gminy Pilawa
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV/168/2026 Rady Gminy Górzno z dnia 24 lipca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w poszczególnych obrębach gminy Górzno – sekcja D
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV/167/2026 Rady Gminy Górzno z dnia 24 lipca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębu Gąsów – tereny powierzchniowej eksploatacji kopalin oraz tereny produkcyjno – usługowe
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV/169/2026 Rady Gminy w Górznie z dnia 24 lipca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części północno-zachodniej obrębu Unin
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIII/154/2026 Rady Gminy Górzno z dnia 28 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w poszczególnych obrębach gminy Górzno – sekcja C
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXXI/195/2026 Rady Miejskiej w Żelechowie z dnia 23 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego miasta i gminy Żelechów
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXIX/139/2026 Rady Miasta Łaskarzew z dnia 20 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego miasta Łaskarzew
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIII/152/2026 Rady Gminy Parysów z dnia 27 marca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentów gminy Parysów część B
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIII/151/2026 Rady Gminy Parysów z dnia 27 marca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentów gminy Parysów część A
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w powiecie garwolińskim ma plan ogólny?
- W powiecie garwolińskim plan ogólny ma 5 gmin z 14 — to 36%, a planów miejscowych widzę 93.
- Ile kosztuje działka budowlana w powiecie garwolińskim?
- W powiecie garwolińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 170 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie garwolińskim?
- W powiecie garwolińskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w powiecie garwolińskim?
- W powiecie garwolińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 741 spraw budowlanych, w tym 413 spraw o dom jednorodzinny — o 12,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie garwolińskim?
- W powiecie garwolińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 054 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie garwolińskim?
- W powiecie garwolińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 22 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
- Borowie — gmina wiejska
- Garwolin — gmina wiejska
- Garwolin — miasto
- Górzno — gmina wiejska
- Maciejowice — gmina miejsko-wiejska
- Miastków Kościelny — gmina wiejska
- Parysów — gmina wiejska
- Pilawa — gmina miejsko-wiejska
- Sobolew — gmina wiejska
- Trojanów — gmina wiejska
- Wilga — gmina wiejska
- Łaskarzew — miasto
- Łaskarzew — gmina wiejska
- Żelechów — gmina miejsko-wiejska
Pozostałe powiaty w województwie
- Ostrołęka
- Płock
- Radom
- Siedlce
- Warszawa
- Powiat białobrzeski
- Powiat ciechanowski
- Powiat gostyniński
- Powiat grodziski
- Powiat grójecki
- Powiat kozienicki
- Powiat legionowski
- Powiat lipski
- Powiat makowski
- Powiat miński
- Powiat mławski
- Powiat nowodworski
- Powiat ostrowski
- Powiat ostrołęcki
- Powiat otwocki
- Powiat piaseczyński
- Powiat pruszkowski
- Powiat przasnyski
- Powiat przysuski
- Powiat pułtuski
- Powiat płocki
- Powiat płoński
- Powiat radomski
- Powiat siedlecki
- Powiat sierpecki
- Powiat sochaczewski
- Powiat sokołowski
- Powiat szydłowiecki
- Powiat warszawski zachodni
- Powiat wołomiński
- Powiat wyszkowski
- Powiat węgrowski
- Powiat zwoleński
- Powiat łosicki
- Powiat żuromiński
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.