Miasto Garwolin
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 702 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat garwoliński stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W mieście Garwolin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13.- Plany miejscowe
- 13 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 45,7 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat garwoliński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W mieście Garwolin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat garwoliński) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 170 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 92 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 69 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 170 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)
- Transakcje, powiat
- 21 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)
Energia budynków
W mieście Garwolin mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 702 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.- Mediana EP
- 78 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 1 702 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W mieście Garwolin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 40 spraw budowlanych, w tym 23 sprawy o dom jednorodzinny — o 4,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 23 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 40 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 40 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W mieście Garwolin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 12 projektów, w tym 7 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 12 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Garwolin
- Inwestycje
- 7 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 13,6 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Garwolin
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 7 projektów, w tym 2 w całości w mieście Garwolin: 8,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 2 projekty, w tym 1 w całości w mieście Garwolin: 83 tys. zł dofinansowania UE
- Interreg NEXT Poland–Ukraine — 2 projekty
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Garwolin: 4,8 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W mieście Garwolin ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 781 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 781 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 0,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 143 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W mieście Garwolin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,3% powierzchni gminy, a 4,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 14,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 4,8 % 1 kwadrat kilometrowy bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 21 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W mieście Garwolin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,7 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 279 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 63,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 61,3%
- Zdających
- 279 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 70 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 57,3 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 76 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 5 szkół z 6 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W mieście Garwolin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 634 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (419 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,3 mln zł przy dochodach 145,4 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 634 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 419 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 17,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,4%
- Podatek od środków transportowych
- 32 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 145,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 144,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 1,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 1,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W mieście Garwolin najlepsza pozycja to 703. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (0,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 703 z 2 451 gmin w kraju · 114. z 313 gmin w województwie · 4. z 14 gmin w powiecie — 0,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 053 z 2 479 gmin w kraju · 277. z 314 gmin w województwie · 12. z 14 gmin w powiecie — 1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 753 z 2 301 gmin w kraju · 95. z 296 gmin w województwie · 2. z 12 gmin w powiecie — 45,7 % w 2024 r.
Najczęstsze pytania
- Czy miasto Garwolin ma plan ogólny?
- W mieście Garwolin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13.
- Ile kosztuje działka budowlana w mieście Garwolin?
- W mieście Garwolin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat garwoliński) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 170 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Garwolin?
- W mieście Garwolin w roku 2025 oddano do użytku 1,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w mieście Garwolin?
- W mieście Garwolin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 40 spraw budowlanych, w tym 23 sprawy o dom jednorodzinny — o 4,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Garwolin?
- W mieście Garwolin mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 702 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Garwolin?
- W mieście Garwolin nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Borowie — gmina wiejska
- Garwolin — gmina wiejska
- Górzno — gmina wiejska
- Maciejowice — gmina miejsko-wiejska
- Miastków Kościelny — gmina wiejska
- Parysów — gmina wiejska
- Pilawa — gmina miejsko-wiejska
- Sobolew — gmina wiejska
- Trojanów — gmina wiejska
- Wilga — gmina wiejska
- Łaskarzew — miasto
- Łaskarzew — gmina wiejska
- Żelechów — gmina miejsko-wiejska
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.