Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Garwolin

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 702 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat garwoliński stan na

Sprawdź działkę — gmina Garwolin

Granice: Gmina Garwolin
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Garwolin. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat garwoliński 92 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
34 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat garwoliński — mediana 92 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 34 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Garwolin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 5.
Plany miejscowe
5 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
26,4 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat garwoliński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Garwolin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat garwoliński) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 170 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
92 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)
Typowy przedział cen od, powiat
69 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)
Typowy przedział cen do, powiat
170 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)
Transakcje, powiat
21 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat garwoliński)

Energia budynków

W gminie Garwolin mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 702 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
78 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 702 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Garwolin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 115 spraw budowlanych, w tym 77 spraw o dom jednorodzinny — o 60,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
77 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
115 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
114 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Garwolin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 5 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
9 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Garwolin
Inwestycje
5 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
10,3 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Garwolin

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 6 projektów, w tym 3 w całości w gminie Garwolin: 8,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Garwolin: 1,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Garwolin ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 99 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
99,4 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-0,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,8 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
91 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Garwolin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,5% powierzchni gminy, a 21,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Garwolin W gminie Garwolin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,5% powierzchni gminy, a 21,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
14,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
21 % 29 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
138 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Garwolin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 67,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 125 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
67,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 61,3%
Zdających
125 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
73,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
62,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
70,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
6 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 73,1% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Garwolin Język polski: wynik 73,1% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 62,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Garwolin Matematyka: wynik 62,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 70,4% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Garwolin Język angielski: wynik 70,4% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Garwolin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 519 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (419 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 3,2 mln zł przy dochodach 107,3 mln zł.
Podatek od nieruchomości
519 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 419 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
17,1 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,4%
Podatek od środków transportowych
39 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
107,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
110,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-3,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
10,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Garwolin najlepsza pozycja to 820. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−0,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
820 z 2 451 gmin w kraju · 128. z 313 gmin w województwie · 6. z 14 gmin w powiecie — −0,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
899 z 2 479 gmin w kraju · 138. z 314 gmin w województwie · 3. z 14 gmin w powiecie — 2,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
933 z 2 301 gmin w kraju · 126. z 296 gmin w województwie · 3. z 12 gmin w powiecie — 26,4 % w 2024 r.

Najczęstsze pytania

Czy gmina Garwolin ma plan ogólny?
W gminie Garwolin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 5.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Garwolin?
W gminie Garwolin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat garwoliński) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 170 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Garwolin?
W gminie Garwolin w roku 2025 oddano do użytku 2,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Garwolin?
W gminie Garwolin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 115 spraw budowlanych, w tym 77 spraw o dom jednorodzinny — o 60,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Garwolin?
W gminie Garwolin mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 702 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Garwolin?
W gminie Garwolin nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.