Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat ciechanowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 67 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 36 a 119 zł/m² (117 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. mazowieckie stan na

Sprawdź działkę — powiat ciechanowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat ciechanowski (5 lat) 67 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
16 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat ciechanowski (5 lat) — mediana 67 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 16 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Opinogóra Górna (2026-08-26)

Uchwała nr XXVII/160/2026 Rady Gminy Opinogóra Górna z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Opinogóra Górna

W powiecie ciechanowskim plan ogólny ma 5 gmin z 9 — to 56%, a planów miejscowych widzę 125.
Gminy z planem ogólnym
5 z 9 gmin w obszarze
Plany miejscowe
125 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie ciechanowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 67 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 36 a 119 zł/m² (117 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego
67 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
Typowy przedział cen od
36 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
119 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
117 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat

Energia budynków

W powiecie ciechanowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 105 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 029 świadectw).
Mediana EP
105 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
4 029 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
9 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie ciechanowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 339 spraw budowlanych, w tym 200 spraw o dom jednorodzinny — o 16,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
200 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
339 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
337 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie ciechanowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 156 projektów, w tym 39 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
156 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie ciechanowskim
Inwestycje
39 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
117 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
222 mln zł z 60 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie ciechanowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 145 projektów, w tym 53 w całości w powiecie ciechanowskim: 153,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 7 projektów, w tym 3 w całości w powiecie ciechanowskim: 11,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 2 w całości w powiecie ciechanowskim: 6,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie ciechanowskim: 19,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie ciechanowskim: 31,0 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie ciechanowskim bezrobocie to 8,3% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 460 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
8,3 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 460 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 100 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
7 725 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie ciechanowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,8 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 836 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
54,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
836 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
59,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
49,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
66,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 59,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat ciechanowski Język polski: wynik 59,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 49,7% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat ciechanowski Matematyka: wynik 49,7% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 66,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat ciechanowski Język angielski: wynik 66,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie ciechanowskim najlepsza pozycja to 79. miejsce z 243 powiatów w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−0,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
79 z 243 powiatów w kraju · 13. z 24 powiatów w województwie — −0,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
165 z 258 powiatów w kraju · 19. z 24 powiatów w województwie — 1,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
198 z 380 powiatów w kraju · 26. z 42 powiatów w województwie — 27,4 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
121 z 193 powiatów w kraju · 13. z 15 powiatów w województwie — 17,3 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie ciechanowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 20 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-26.
Akty planistyczne
20 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie ciechanowskim ma plan ogólny?
W powiecie ciechanowskim plan ogólny ma 5 gmin z 9 — to 56%, a planów miejscowych widzę 125.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie ciechanowskim?
W powiecie ciechanowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 67 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 36 a 119 zł/m² (117 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie ciechanowskim?
W powiecie ciechanowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie ciechanowskim?
W powiecie ciechanowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 339 spraw budowlanych, w tym 200 spraw o dom jednorodzinny — o 16,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie ciechanowskim?
W powiecie ciechanowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 105 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 029 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie ciechanowskim?
W powiecie ciechanowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 20 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-26.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.