Gmina Ciechanów
Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20. Stan na 2026-10-16.
Liczby całego powiatu: Powiat ciechanowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-27)
W gminie Ciechanów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20.- Plany miejscowe
- 20 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 14,5 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat ciechanowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Ciechanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat ciechanowski) to 67 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 36 a 119 zł/m² (117 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 67 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat ciechanowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 36 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat ciechanowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 119 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat ciechanowski)
- Transakcje, powiat
- 117 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat ciechanowski)
Energia budynków
W gminie Ciechanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 93 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 277 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.- Mediana EP
- 93 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 3 277 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Ciechanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 19 spraw budowlanych, w tym 14 spraw o dom jednorodzinny — o 26,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 14 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 19 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 18 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Ciechanów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 15 projektów, w tym 3 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 15 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ciechanów
- Inwestycje
- 3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 12 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 3,5 mln zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Ciechanów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 15 projektów, w tym 1 w całości w gminie Ciechanów: 3,5 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Ciechanów ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +8,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 54 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 54,2 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 8,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 4,9 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 101 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Ciechanów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,3% powierzchni gminy, a 12,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 11,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 12,7 % 18 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 142 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Ciechanów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 30 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 62,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,7%
- Zdających
- 30 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 62,1 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 63 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 61,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 1 szkoła z 3 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Ciechanów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 376 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (750 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 5,6 mln zł przy dochodach 59,8 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 1 376 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 750 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 32,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20,8%
- Podatek od środków transportowych
- 97 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 40 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 59,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 65,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -5,6 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 10,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Ciechanów najlepsza pozycja to 178. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (8,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 178 z 2 451 gmin w kraju · 36. z 313 gmin w województwie · 1. z 9 gmin w powiecie — 8,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 326 z 2 479 gmin w kraju · 60. z 314 gmin w województwie · 1. z 9 gmin w powiecie — 4,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 143 z 2 301 gmin w kraju · 152. z 296 gmin w województwie · 5. z 9 gmin w powiecie — 14,5 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Ciechanów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-07-27.- Akty planistyczne
- 1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Ciechanów ma plan ogólny?
- W gminie Ciechanów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ciechanów?
- W gminie Ciechanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat ciechanowski) to 67 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 36 a 119 zł/m² (117 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ciechanów?
- W gminie Ciechanów w roku 2025 oddano do użytku 4,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Ciechanów?
- W gminie Ciechanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 19 spraw budowlanych, w tym 14 spraw o dom jednorodzinny — o 26,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ciechanów?
- W gminie Ciechanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 93 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 277 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ciechanów?
- W gminie Ciechanów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-07-27.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.