Powiat makowski
Mediana ceny gruntu budowlanego to 53 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 28 a 99 zł/m² (67 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.
Liczby całego województwa: Woj. mazowieckie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Sypniewo (2026-08-06)
W powiecie makowskim plan ogólny ma 4 gminy z 10 — to 40%, a planów miejscowych widzę 64.- Gminy z planem ogólnym
- 4 z 10 gmin w obszarze
- Plany miejscowe
- 64 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Ceny gruntu budowlanego
W powiecie makowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 53 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 28 a 99 zł/m² (67 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego
- 53 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
- Typowy przedział cen od
- 28 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
- Typowy przedział cen do
- 99 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
- Transakcje
- 67 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy
Energia budynków
W powiecie makowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 106 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 068 świadectw).- Mediana EP
- 106 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 1 068 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem
- 10 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię
Budowy
W powiecie makowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 424 sprawy budowlane, w tym 197 spraw o dom jednorodzinny — o 18,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 197 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 424 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 351 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W powiecie makowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 92 projekty, w tym 26 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 92 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie makowskim
- Inwestycje
- 26 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 66 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 73,8 mln zł z 23 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie makowskim
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 80 projektów, w tym 17 w całości w powiecie makowskim: 40,6 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 8 projektów, w tym 5 w całości w powiecie makowskim: 4,2 mln zł dofinansowania UE
- Interreg NEXT Poland–Ukraine — 2 projekty
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie makowskim: 29,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W powiecie makowskim bezrobocie to 16,1% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 199 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 16,1 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 8 199 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 4 861 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 6 692 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W powiecie makowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,7 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 426 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 53,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 426 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 63,4 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 44 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 61,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W powiecie makowskim najlepsza pozycja to 38. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (50,1 %, 2021 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 183 z 243 powiatów w kraju · 17. z 24 powiatów w województwie — −3,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 159 z 258 powiatów w kraju · 17. z 24 powiatów w województwie — 1,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 38 z 380 powiatów w kraju · 8. z 42 powiatów w województwie — 50,1 % w 2021 r.
Prawo miejscowe
W powiecie makowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-06.- Akty planistyczne
- 11 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXI/115/2026 Rady Gminy Sypniewo z dnia 29 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia Planu Ogólnego Gminy Sypniewo
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XIX/114/2026 Rady Gminy Karniewo z dnia 28 lipca 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Karniewo
- · obwieszczenie — plan ogólny gminy · Obwieszczenie Wojewody Mazowieckiego z dnia 7 kwietnia 2026 r. o sprostowaniu błędu w uchwale Nr XII/77/2026 Rady Gminy Młynarze z dnia 20 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Młynarze
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XII/77/2026 Rady Gminy Młynarze z dnia 20 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Młynarze
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIII.119.2026 Rady Miejskiej w Różanie z dnia 9 marca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Prycanowo i Podborze – część B
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV/123/2026 Rady Gminy Rzewnie z dnia 27 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów Gminy Rzewnie w granicach części obrębu ewidencyjnego wsi Nowy Sielc, Stary Sielc
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XVI/106/2025 Rady Miejskiej w Makowie Mazowieckim z dnia 27 listopada 2025 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Miasta Maków Mazowiecki
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIV/93/2025 Rady Miejskiej w Makowie Mazowieckim z dnia 30 września 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Maków Mazowiecki dla wybranych terenów – Etap A
- · plan miejscowy · Uchwała nr XII/81/2025 Rady Miejskiej w Makowie Mazowieckim z dnia 26 czerwca 2025 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Maków Mazowiecki dla dzielnicy przemysłowej, część I
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIII.66.2025 Rady Miejskiej w Różanie z dnia 26 lutego 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentów miasta Różan – część IV
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w powiecie makowskim ma plan ogólny?
- W powiecie makowskim plan ogólny ma 4 gminy z 10 — to 40%, a planów miejscowych widzę 64.
- Ile kosztuje działka budowlana w powiecie makowskim?
- W powiecie makowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 53 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 28 a 99 zł/m² (67 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie makowskim?
- W powiecie makowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w powiecie makowskim?
- W powiecie makowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 424 sprawy budowlane, w tym 197 spraw o dom jednorodzinny — o 18,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie makowskim?
- W powiecie makowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 106 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 068 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie makowskim?
- W powiecie makowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-06.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
- Czerwonka — gmina wiejska
- Karniewo — gmina wiejska
- Krasnosielc — gmina wiejska
- Maków Mazowiecki — miasto
- Młynarze — gmina wiejska
- Płoniawy-Bramura — gmina wiejska
- Rzewnie — gmina wiejska
- Różan — gmina miejsko-wiejska
- Sypniewo — gmina wiejska
- Szelków — gmina wiejska
Pozostałe powiaty w województwie
- Ostrołęka
- Płock
- Radom
- Siedlce
- Warszawa
- Powiat białobrzeski
- Powiat ciechanowski
- Powiat garwoliński
- Powiat gostyniński
- Powiat grodziski
- Powiat grójecki
- Powiat kozienicki
- Powiat legionowski
- Powiat lipski
- Powiat miński
- Powiat mławski
- Powiat nowodworski
- Powiat ostrowski
- Powiat ostrołęcki
- Powiat otwocki
- Powiat piaseczyński
- Powiat pruszkowski
- Powiat przasnyski
- Powiat przysuski
- Powiat pułtuski
- Powiat płocki
- Powiat płoński
- Powiat radomski
- Powiat siedlecki
- Powiat sierpecki
- Powiat sochaczewski
- Powiat sokołowski
- Powiat szydłowiecki
- Powiat warszawski zachodni
- Powiat wołomiński
- Powiat wyszkowski
- Powiat węgrowski
- Powiat zwoleński
- Powiat łosicki
- Powiat żuromiński
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.