Miasto Maków Mazowiecki
Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 29. Stan na 2026-10-16.
Liczby całego powiatu: Powiat makowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2025-12-11)
W mieście Maków Mazowiecki plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 29.- Plany miejscowe
- 29 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 100,2 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat makowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W mieście Maków Mazowiecki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat makowski) to 53 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 28 a 99 zł/m² (67 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 53 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 28 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 99 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)
- Transakcje, powiat
- 67 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)
Energia budynków
W mieście Maków Mazowiecki mediana EP ze świadectw energetycznych to 145 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 405 świadectw).- Mediana EP
- 145 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 405 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W mieście Maków Mazowiecki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 51 spraw budowlanych, w tym 19 spraw o dom jednorodzinny — o 58,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 19 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 51 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 41 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W mieście Maków Mazowiecki dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 6 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 9 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Maków Mazowiecki
- Inwestycje
- 6 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 39,6 mln zł z 5 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Maków Mazowiecki
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 7 projektów, w tym 3 w całości w mieście Maków Mazowiecki: 10,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Maków Mazowiecki: 29,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Maków Mazowiecki: 92 tys. zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W mieście Maków Mazowiecki ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −8,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 846 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 846,2 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -8,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 0,5 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 144 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W mieście Maków Mazowiecki zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 18,2% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 18,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 0 % 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 11 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W mieście Maków Mazowiecki uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,9 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 128 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 53,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,5%
- Zdających
- 128 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 64,2 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 43,6 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 61,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W mieście Maków Mazowiecki podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 838 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (714 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,7 mln zł przy dochodach 66,2 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 838 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 714 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 23,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,0%
- Podatek od środków transportowych
- 66 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 64 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 66,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 62,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 3,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 4,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W mieście Maków Mazowiecki najlepsza pozycja to 2302. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−8,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 302 z 2 451 gmin w kraju · 298. z 313 gmin w województwie · 10. z 10 gmin w powiecie — −8,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 342 z 2 479 gmin w kraju · 308. z 314 gmin w województwie · 10. z 10 gmin w powiecie — 0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Prawo miejscowe
W mieście Maków Mazowiecki w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2025-12-11.- Akty planistyczne
- 3 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XVI/106/2025 Rady Miejskiej w Makowie Mazowieckim z dnia 27 listopada 2025 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Miasta Maków Mazowiecki
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIV/93/2025 Rady Miejskiej w Makowie Mazowieckim z dnia 30 września 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Maków Mazowiecki dla wybranych terenów – Etap A
- · plan miejscowy · Uchwała nr XII/81/2025 Rady Miejskiej w Makowie Mazowieckim z dnia 26 czerwca 2025 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Maków Mazowiecki dla dzielnicy przemysłowej, część I
Najczęstsze pytania
- Czy miasto Maków Mazowiecki ma plan ogólny?
- W mieście Maków Mazowiecki plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 29.
- Ile kosztuje działka budowlana w mieście Maków Mazowiecki?
- W mieście Maków Mazowiecki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat makowski) to 53 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 28 a 99 zł/m² (67 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Maków Mazowiecki?
- W mieście Maków Mazowiecki w roku 2025 oddano do użytku 0,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w mieście Maków Mazowiecki?
- W mieście Maków Mazowiecki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 51 spraw budowlanych, w tym 19 spraw o dom jednorodzinny — o 58,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Maków Mazowiecki?
- W mieście Maków Mazowiecki mediana EP ze świadectw energetycznych to 145 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 405 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Maków Mazowiecki?
- W mieście Maków Mazowiecki w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2025-12-11.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.