Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Młynarze

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat makowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Młynarze

Granice: Gmina Młynarze
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Młynarze. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat makowski 53 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
10 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat makowski — mediana 53 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 10 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-03-30)

Uchwała nr XII/77/2026 Rady Gminy Młynarze z dnia 20 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Młynarze

W gminie Młynarze plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
5,3 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat makowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Młynarze mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat makowski) to 53 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 28 a 99 zł/m² (67 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
53 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)
Typowy przedział cen od, powiat
28 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)
Typowy przedział cen do, powiat
99 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)
Transakcje, powiat
67 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)

Energia budynków

W gminie Młynarze mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 19 świadectw).
Mediana EP
90 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
19 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Młynarze w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 16 spraw budowlanych, w tym 7 spraw o dom jednorodzinny — o 36,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
7 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
16 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
11 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Młynarze dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 4 projekty, w tym 2 inwestycje. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.
Projekty unijne 2021–2027
4 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Młynarze
Inwestycje
2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 2 projekty
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Młynarze ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −3,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 21 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
21,2 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-3,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
103 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Młynarze ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,5% powierzchni gminy, a 45,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Młynarze W gminie Młynarze ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,5% powierzchni gminy, a 45,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
13,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
45,9 % 34 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
74 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Młynarze uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 18 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,5%
Zdających
18 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
55,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
62,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 63,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Młynarze Język polski: wynik 63,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Matematyka — 55,4% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Młynarze Matematyka: wynik 55,4% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Język angielski — 62,3% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Młynarze Język angielski: wynik 62,3% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Młynarze podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 893 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (714 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,7 mln zł przy dochodach 20,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
893 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 714 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
16,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,0%
Podatek od środków transportowych
212 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 64 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
20,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
18,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
4,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Młynarze najlepsza pozycja to 1050. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 533 z 2 451 gmin w kraju · 203. z 313 gmin w województwie · 6. z 10 gmin w powiecie — −3,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 050 z 2 479 gmin w kraju · 159. z 314 gmin w województwie · 4. z 10 gmin w powiecie — 2,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 506 z 2 301 gmin w kraju · 196. z 296 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — 5,3 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Młynarze w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-04-08.
Akty planistyczne
2 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Młynarze ma plan ogólny?
W gminie Młynarze plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Młynarze?
W gminie Młynarze mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat makowski) to 53 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 28 a 99 zł/m² (67 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Młynarze?
W gminie Młynarze w roku 2025 oddano do użytku 2,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Młynarze?
W gminie Młynarze w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 16 spraw budowlanych, w tym 7 spraw o dom jednorodzinny — o 36,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Młynarze?
W gminie Młynarze mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 19 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Młynarze?
W gminie Młynarze w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-04-08.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.