Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Płoniawy-Bramura

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 158 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 93 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat makowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Płoniawy-Bramura

Granice: Gmina Płoniawy-Bramura
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Płoniawy-Bramura. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat makowski 53 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
10 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat makowski — mediana 53 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 10 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Płoniawy-Bramura planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6.
Plany miejscowe
6 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat makowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Płoniawy-Bramura mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat makowski) to 53 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 28 a 99 zł/m² (67 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
53 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)
Typowy przedział cen od, powiat
28 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)
Typowy przedział cen do, powiat
99 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)
Transakcje, powiat
67 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat makowski)

Energia budynków

W gminie Płoniawy-Bramura mediana EP ze świadectw energetycznych to 158 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 93 świadectw).
Mediana EP
158 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
93 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Płoniawy-Bramura w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 41 spraw budowlanych, w tym 17 spraw o dom jednorodzinny — o 15,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
17 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
41 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
32 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Płoniawy-Bramura dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 2 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Płoniawy-Bramura
Inwestycje
2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
8 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
1,6 mln zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Płoniawy-Bramura

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 9 projektów, w tym 1 w całości w gminie Płoniawy-Bramura: 1,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Płoniawy-Bramura ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −6,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 35 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
34,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-6,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
94 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Płoniawy-Bramura ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 10,4% powierzchni gminy, a 24,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Płoniawy-Bramura W gminie Płoniawy-Bramura ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 10,4% powierzchni gminy, a 24,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
10,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
24,6 % 33 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
134 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Płoniawy-Bramura uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 46,0 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 40 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
46 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,5%
Zdających
40 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
58,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
33 % wynik średni, zdających
Język angielski
54,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 58,9% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Płoniawy-Bramura Język polski: wynik 58,9% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 33,0% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Płoniawy-Bramura Matematyka: wynik 33,0% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 54,2% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Płoniawy-Bramura Język angielski: wynik 54,2% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Płoniawy-Bramura podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 720 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (714 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,3 mln zł przy dochodach 40,6 mln zł.
Podatek od nieruchomości
720 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 714 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
25 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,0%
Podatek od środków transportowych
60 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 64 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
40,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
38,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
2,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
4,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Płoniawy-Bramura najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 128 z 2 451 gmin w kraju · 275. z 313 gmin w województwie · 9. z 10 gmin w powiecie — −6,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 717 z 2 479 gmin w kraju · 249. z 314 gmin w województwie · 5. z 10 gmin w powiecie — 1,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 296 gmin w województwie · 1. z 9 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Najczęstsze pytania

Czy gmina Płoniawy-Bramura ma plan ogólny?
W gminie Płoniawy-Bramura planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Płoniawy-Bramura?
W gminie Płoniawy-Bramura mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat makowski) to 53 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 28 a 99 zł/m² (67 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Płoniawy-Bramura?
W gminie Płoniawy-Bramura w roku 2025 oddano do użytku 1,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Płoniawy-Bramura?
W gminie Płoniawy-Bramura w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 41 spraw budowlanych, w tym 17 spraw o dom jednorodzinny — o 15,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Płoniawy-Bramura?
W gminie Płoniawy-Bramura mediana EP ze świadectw energetycznych to 158 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 93 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Płoniawy-Bramura?
W gminie Płoniawy-Bramura nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.