Powiat miński
Mediana ceny gruntu budowlanego to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.
Liczby całego województwa: Woj. mazowieckie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Jakubów (2026-09-03)
W powiecie mińskim plan ogólny ma 6 gmin z 13 — to 46%, a planów miejscowych widzę 288.- Gminy z planem ogólnym
- 6 z 13 gmin w obszarze
- Plany miejscowe
- 288 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Ceny gruntu budowlanego
W powiecie mińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego
- 121 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
- Typowy przedział cen od
- 77 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
- Typowy przedział cen do
- 182 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
- Transakcje
- 54 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy
Energia budynków
W powiecie mińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 8 980 świadectw).- Mediana EP
- 70 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 8 980 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem
- 13 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię
Budowy
W powiecie mińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 968 spraw budowlanych, w tym 418 spraw o dom jednorodzinny — o 16,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 418 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 968 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 813 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W powiecie mińskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 134 projekty, w tym 37 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 134 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie mińskim
- Inwestycje
- 37 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 92 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 5 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 76,6 mln zł z 55 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie mińskim
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 115 projektów, w tym 41 w całości w powiecie mińskim: 59,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 8 projektów, w tym 8 w całości w powiecie mińskim: 12,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 6 projektów, w tym 2 w całości w powiecie mińskim: 4,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 5 projektów, w tym 4 w całości w powiecie mińskim: 904 tys. zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W powiecie mińskim bezrobocie to 4,7% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 306 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 4,7 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 8 306 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 8 600 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 12 874 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W powiecie mińskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,2 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 893 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 63,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 1 893 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 67 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 59,5 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 73,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W powiecie mińskim najlepsza pozycja to 228. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (24,1 %, 2021 r.).- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 228 z 380 powiatów w kraju · 28. z 42 powiatów w województwie — 24,1 % w 2021 r.
Prawo miejscowe
W powiecie mińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 45 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-03.- Akty planistyczne
- 45 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXVII/149/2026 Rady Gminy Jakubów z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Jakubów
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XVII/161/2026 Rady Miasta i Gminy Dobre z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Dobre
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXV/166/2026 Rady Miejskiej w Latowiczu z dnia 25 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Latowicz
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIX/263/2026 Rady Miejskiej w Mrozach z dnia 7 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębów Grodzisk, Skruda i Choszcze
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXXIII/251/2026 Rady Miasta Sulejówek z dnia 9 lipca 2026 r. w sprawie planu ogólnego Miasta Sulejówek
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIII/200/26 Rady Miejskiej w Cegłowie z dnia 13 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Cegłów – Cegłów Południe.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIII/201/26 Rady Miejskiej w Cegłowie z dnia 13 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Cegłów - Cegłów Północ.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXI.168.2026 Rady Miejskiej w Siennicy z dnia 13 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar położony w rejonie ulicy Polnej w miejscowości Pogorzel, gmina Siennica
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXXIV.245.2026 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 8 czerwca 2026 r. w sprawie planu ogólnego miasta Mińsk Mazowiecki
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX.285.2026 Rady Gminy Mińsk Mazowiecki z dnia 25 czerwca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Mińsk Mazowiecki obejmującego części miejscowość Gliniak – etap B
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w powiecie mińskim ma plan ogólny?
- W powiecie mińskim plan ogólny ma 6 gmin z 13 — to 46%, a planów miejscowych widzę 288.
- Ile kosztuje działka budowlana w powiecie mińskim?
- W powiecie mińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie mińskim?
- W powiecie mińskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w powiecie mińskim?
- W powiecie mińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 968 spraw budowlanych, w tym 418 spraw o dom jednorodzinny — o 16,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie mińskim?
- W powiecie mińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 8 980 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie mińskim?
- W powiecie mińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 45 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-03.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
- Cegłów — gmina miejsko-wiejska
- Dobre — gmina miejsko-wiejska
- Dębe Wielkie — gmina wiejska
- Halinów — gmina miejsko-wiejska
- Jakubów — gmina wiejska
- Kałuszyn — gmina miejsko-wiejska
- Latowicz — gmina miejsko-wiejska
- Mińsk Mazowiecki — gmina wiejska
- Mińsk Mazowiecki — miasto
- Mrozy — gmina miejsko-wiejska
- Siennica — gmina miejsko-wiejska
- Stanisławów — gmina miejsko-wiejska
- Sulejówek — miasto
Pozostałe powiaty w województwie
- Ostrołęka
- Płock
- Radom
- Siedlce
- Warszawa
- Powiat białobrzeski
- Powiat ciechanowski
- Powiat garwoliński
- Powiat gostyniński
- Powiat grodziski
- Powiat grójecki
- Powiat kozienicki
- Powiat legionowski
- Powiat lipski
- Powiat makowski
- Powiat mławski
- Powiat nowodworski
- Powiat ostrowski
- Powiat ostrołęcki
- Powiat otwocki
- Powiat piaseczyński
- Powiat pruszkowski
- Powiat przasnyski
- Powiat przysuski
- Powiat pułtuski
- Powiat płocki
- Powiat płoński
- Powiat radomski
- Powiat siedlecki
- Powiat sierpecki
- Powiat sochaczewski
- Powiat sokołowski
- Powiat szydłowiecki
- Powiat warszawski zachodni
- Powiat wołomiński
- Powiat wyszkowski
- Powiat węgrowski
- Powiat zwoleński
- Powiat łosicki
- Powiat żuromiński
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.