Gmina Siennica
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 68 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 172 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat miński stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Siennica planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13.- Plany miejscowe
- 13 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 99,9 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat miński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Siennica mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat miński) to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 121 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 77 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 182 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Transakcje, powiat
- 54 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
Energia budynków
W gminie Siennica mediana EP ze świadectw energetycznych to 68 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 172 świadectw).- Mediana EP
- 68 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 172 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Projekty unijne
W gminie Siennica dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 13 projektów, w tym 2 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 13 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Siennica
- Inwestycje
- 2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 10 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 1,9 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Siennica
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 11 projektów, w tym 3 w całości w gminie Siennica: 1,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Siennica: 532 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Siennica ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +7,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 5,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 69 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 69,2 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 7,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 5 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 83 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Siennica ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 10,5% powierzchni gminy, a 10,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 10,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 10,5 % 12 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 114 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Siennica uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,5 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 89 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 58,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,4%
- Zdających
- 89 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 62,9 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 54,1 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 71,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Siennica podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 315 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (630 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 4,0 mln zł przy dochodach 78,7 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 315 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 630 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 8,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,5%
- Podatek od środków transportowych
- 36 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 41 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 78,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 74,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 3,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Siennica najlepsza pozycja to 210. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,9 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 226 z 2 451 gmin w kraju · 46. z 313 gmin w województwie · 5. z 13 gmin w powiecie — 7,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 317 z 2 479 gmin w kraju · 57. z 314 gmin w województwie · 5. z 13 gmin w powiecie — 5,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 210 z 2 301 gmin w kraju · 27. z 296 gmin w województwie · 2. z 12 gmin w powiecie — 99,9 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Siennica w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-07-23.- Akty planistyczne
- 1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Siennica ma plan ogólny?
- W gminie Siennica planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Siennica?
- W gminie Siennica mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat miński) to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Siennica?
- W gminie Siennica w roku 2025 oddano do użytku 5,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Siennica?
- W gminie Siennica nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów zaczęto tu budować — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Siennica?
- W gminie Siennica mediana EP ze świadectw energetycznych to 68 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 172 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Siennica?
- W gminie Siennica w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-07-23.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Cegłów — gmina miejsko-wiejska
- Dobre — gmina miejsko-wiejska
- Dębe Wielkie — gmina wiejska
- Halinów — gmina miejsko-wiejska
- Jakubów — gmina wiejska
- Kałuszyn — gmina miejsko-wiejska
- Latowicz — gmina miejsko-wiejska
- Mińsk Mazowiecki — gmina wiejska
- Mińsk Mazowiecki — miasto
- Mrozy — gmina miejsko-wiejska
- Stanisławów — gmina miejsko-wiejska
- Sulejówek — miasto
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.