Gmina Halinów
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 799 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat miński stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Halinów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 71.- Plany miejscowe
- 71 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 98 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat miński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Halinów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat miński) to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 121 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 77 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 182 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Transakcje, powiat
- 54 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
Energia budynków
W gminie Halinów mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 799 świadectw).- Mediana EP
- 69 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 799 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Halinów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 317 spraw budowlanych, w tym 183 sprawy o dom jednorodzinny — o 27,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 183 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 317 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 294 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Halinów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 20 projektów, w tym 6 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 20 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Halinów
- Inwestycje
- 6 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 12 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 15,9 mln zł z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Halinów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 17 projektów, w tym 6 w całości w gminie Halinów: 15,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Halinów: 109 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Halinów: 629 tys. zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Halinów ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +10,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 7,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 291 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 291,4 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 10,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 7,5 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 137 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Halinów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,6% powierzchni gminy, a 9,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 13,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 9,1 % 6 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 66 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Halinów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 198 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 63,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,4%
- Zdających
- 198 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 67,1 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 60,7 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 78,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 6 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Halinów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 803 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (630 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 6,5 mln zł przy dochodach 157,3 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 803 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 630 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 20,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,5%
- Podatek od środków transportowych
- 22 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 41 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 157,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 163,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -6,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 20,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Halinów najlepsza pozycja to 96. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (7,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 131 z 2 451 gmin w kraju · 28. z 313 gmin w województwie · 4. z 13 gmin w powiecie — 10,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 96 z 2 479 gmin w kraju · 21. z 314 gmin w województwie · 3. z 13 gmin w powiecie — 7,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 461 z 2 301 gmin w kraju · 51. z 296 gmin w województwie · 4. z 12 gmin w powiecie — 98,0 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Halinów w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-06-17.- Akty planistyczne
- 2 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV.226.2026 Rady Miejskiej w Halinowie z dnia 23 kwietnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości Hipolitów, gmina Halinów – część I
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIII.200.2026 Rady Miejskiej w Halinowie z dnia 10 lutego 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miejscowości Stary Konik, gmina Halinów – obszar nr 1
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Halinów ma plan ogólny?
- W gminie Halinów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 71.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Halinów?
- W gminie Halinów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat miński) to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Halinów?
- W gminie Halinów w roku 2025 oddano do użytku 7,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Halinów?
- W gminie Halinów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 317 spraw budowlanych, w tym 183 sprawy o dom jednorodzinny — o 27,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Halinów?
- W gminie Halinów mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 799 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Halinów?
- W gminie Halinów w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-06-17.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Cegłów — gmina miejsko-wiejska
- Dobre — gmina miejsko-wiejska
- Dębe Wielkie — gmina wiejska
- Jakubów — gmina wiejska
- Kałuszyn — gmina miejsko-wiejska
- Latowicz — gmina miejsko-wiejska
- Mińsk Mazowiecki — gmina wiejska
- Mińsk Mazowiecki — miasto
- Mrozy — gmina miejsko-wiejska
- Siennica — gmina miejsko-wiejska
- Stanisławów — gmina miejsko-wiejska
- Sulejówek — miasto
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.