Gmina Cegłów
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 102 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 195 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat miński stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Cegłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6.- Plany miejscowe
- 6 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 8 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat miński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Cegłów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat miński) to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 121 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 77 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 182 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
- Transakcje, powiat
- 54 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
Energia budynków
W gminie Cegłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 102 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 195 świadectw).- Mediana EP
- 102 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 195 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Projekty unijne
W gminie Cegłów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 2 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 9 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Cegłów
- Inwestycje
- 2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 7 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 2,5 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Cegłów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 9 projektów, w tym 2 w całości w gminie Cegłów: 2,5 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Cegłów ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +4,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 63 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 63,1 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 4,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 3 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 86 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Cegłów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,5% powierzchni gminy, a 27,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 11,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 27,1 % 26 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 96 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Cegłów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 67,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 67 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 67,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,4%
- Zdających
- 67 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 70,3 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 64,5 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 75,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Cegłów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 418 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (630 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 600 tys. zł przy dochodach 59,6 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 418 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 630 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 12,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,5%
- Podatek od środków transportowych
- 23 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 41 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 59,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 60,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -600 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 4,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Cegłów najlepsza pozycja to 366. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (4,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 366 z 2 451 gmin w kraju · 66. z 313 gmin w województwie · 7. z 13 gmin w powiecie — 4,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 825 z 2 479 gmin w kraju · 126. z 314 gmin w województwie · 10. z 13 gmin w powiecie — 3,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 367 z 2 301 gmin w kraju · 183. z 296 gmin w województwie · 10. z 12 gmin w powiecie — 8,0 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Cegłów w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2026-08-05.- Akty planistyczne
- 3 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIII/200/26 Rady Miejskiej w Cegłowie z dnia 13 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Cegłów – Cegłów Południe.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIII/201/26 Rady Miejskiej w Cegłowie z dnia 13 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Cegłów - Cegłów Północ.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX/183/26 Rady Miejskiej w Cegłowie z dnia 18 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości Wiciejów
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Cegłów ma plan ogólny?
- W gminie Cegłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Cegłów?
- W gminie Cegłów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat miński) to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Cegłów?
- W gminie Cegłów w roku 2025 oddano do użytku 3,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Cegłów?
- W gminie Cegłów nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów zaczęto tu budować — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Cegłów?
- W gminie Cegłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 102 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 195 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Cegłów?
- W gminie Cegłów w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2026-08-05.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Dobre — gmina miejsko-wiejska
- Dębe Wielkie — gmina wiejska
- Halinów — gmina miejsko-wiejska
- Jakubów — gmina wiejska
- Kałuszyn — gmina miejsko-wiejska
- Latowicz — gmina miejsko-wiejska
- Mińsk Mazowiecki — gmina wiejska
- Mińsk Mazowiecki — miasto
- Mrozy — gmina miejsko-wiejska
- Siennica — gmina miejsko-wiejska
- Stanisławów — gmina miejsko-wiejska
- Sulejówek — miasto
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.