Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Stanisławów

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 208 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat miński stan na

Sprawdź działkę — gmina Stanisławów

Granice: Gmina Stanisławów
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Stanisławów. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat miński 121 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat miński — mediana 121 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Stanisławów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 24.
Plany miejscowe
24 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat miński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Stanisławów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat miński) to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
121 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
Typowy przedział cen od, powiat
77 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
Typowy przedział cen do, powiat
182 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat miński)
Transakcje, powiat
54 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat miński)

Energia budynków

W gminie Stanisławów mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 208 świadectw).
Mediana EP
69 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
208 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Projekty unijne

W gminie Stanisławów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 1 inwestycję.
Projekty unijne 2021–2027
10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Stanisławów
Inwestycje
1 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
9 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
312 tys. zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Stanisławów

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 10 projektów, w tym 1 w całości w gminie Stanisławów: 312 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Stanisławów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,7% powierzchni gminy, a 12,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Stanisławów W gminie Stanisławów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,7% powierzchni gminy, a 12,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
12,7 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
12,7 % 14 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
110 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Stanisławów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 88 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
62,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,4%
Zdających
88 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
59 % wynik średni, zdających
Język angielski
57,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 65,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Stanisławów Język polski: wynik 65,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 59,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Stanisławów Matematyka: wynik 59,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 57,2% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Stanisławów Język angielski: wynik 57,2% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Stanisławów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 725 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (630 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 926 tys. zł przy dochodach 58,8 mln zł.
Podatek od nieruchomości
725 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 630 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
26,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,5%
Podatek od środków transportowych
48 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 41 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
58,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
57,9 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
926 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
2,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Prawo miejscowe

W gminie Stanisławów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2025-12-01.
Akty planistyczne
1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Stanisławów ma plan ogólny?
W gminie Stanisławów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 24.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Stanisławów?
W gminie Stanisławów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat miński) to 121 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 77 a 182 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Stanisławów?
W gminie Stanisławów nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w gminie Stanisławów?
W gminie Stanisławów nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów zaczęto tu budować — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Stanisławów?
W gminie Stanisławów mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 208 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Stanisławów?
W gminie Stanisławów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2025-12-01.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.