Gmina Tczów
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 56 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat zwoleński stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Tczów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 0 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W gminie Tczów mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 56 świadectw).- Mediana EP
- 90 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 56 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Tczów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 27 spraw budowlanych, w tym 22 sprawy o dom jednorodzinny — o 15,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 22 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 27 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 27 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Tczów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 33 projekty, w tym 1 inwestycję.- Projekty unijne 2021–2027
- 33 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Tczów
- Inwestycje
- 1 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 32 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 1,5 mln zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Tczów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 33 projekty, w tym 1 w całości w gminie Tczów: 1,5 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Tczów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 66 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 65,7 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -0,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2,5 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 78 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Tczów zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 18,6% powierzchni gminy, a 24,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 18,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 24,3 % 17 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 70 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Tczów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 45,0 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 58 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 45 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,1%
- Zdających
- 58 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 54,9 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 35 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 60,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Tczów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 145 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (209 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 634 tys. zł przy dochodach 53,4 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 145 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 209 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 7,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 11,0%
- Podatek od środków transportowych
- 48 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 47 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 53,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 54 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -634 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Tczów najlepsza pozycja to 877. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−0,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 877 z 2 451 gmin w kraju · 133. z 313 gmin w województwie · 2. z 5 gmin w powiecie — −0,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 033 z 2 479 gmin w kraju · 156. z 314 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — 2,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 2 190 z 2 301 gmin w kraju · 273. z 296 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Tczów ma plan ogólny?
- W gminie Tczów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Tczów?
- W gminie Tczów nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Tczów?
- W gminie Tczów w roku 2025 oddano do użytku 2,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Tczów?
- W gminie Tczów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 27 spraw budowlanych, w tym 22 sprawy o dom jednorodzinny — o 15,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Tczów?
- W gminie Tczów mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 56 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Tczów?
- W gminie Tczów nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.