Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Kołbiel

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 81 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 145 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat otwocki stan na

Sprawdź działkę — gmina Kołbiel

Granice: Gmina Kołbiel
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Kołbiel. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat otwocki 99 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat otwocki — mediana 99 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Kołbiel planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 24.
Plany miejscowe
24 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
99,9 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat otwocki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Kołbiel mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat otwocki) to 99 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 248 zł/m² (30 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
99 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat otwocki)
Typowy przedział cen od, powiat
69 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat otwocki)
Typowy przedział cen do, powiat
248 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat otwocki)
Transakcje, powiat
30 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat otwocki)

Energia budynków

W gminie Kołbiel mediana EP ze świadectw energetycznych to 81 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 145 świadectw).
Mediana EP
81 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
145 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Kołbiel w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 125 spraw budowlanych, w tym 67 spraw o dom jednorodzinny — o 9,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
67 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
125 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
117 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Kołbiel dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 5 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
9 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Kołbiel
Inwestycje
5 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
8,5 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Kołbiel

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 8 projektów, w tym 3 w całości w gminie Kołbiel: 8,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Kołbiel ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 78 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
78,1 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
86 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Kołbiel ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,4% powierzchni gminy, a 16,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Kołbiel W gminie Kołbiel ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,4% powierzchni gminy, a 16,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
11,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
16,2 % 17 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
105 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Kołbiel uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,2 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 99 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
61,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 67,6%
Zdających
99 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
66,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
55,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
67,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 66,8% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Kołbiel Język polski: wynik 66,8% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 55,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Kołbiel Matematyka: wynik 55,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 67,1% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Kołbiel Język angielski: wynik 67,1% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Kołbiel podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 091 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (586 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,1 mln zł przy dochodach 75,7 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 091 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 586 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
24,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,4%
Podatek od środków transportowych
61 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 36 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
75,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
73,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
2,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
7,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Kołbiel najlepsza pozycja to 210. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,9 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
555 z 2 451 gmin w kraju · 93. z 313 gmin w województwie · 4. z 8 gmin w powiecie — 2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
811 z 2 479 gmin w kraju · 125. z 314 gmin w województwie · 5. z 8 gmin w powiecie — 3,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
210 z 2 301 gmin w kraju · 27. z 296 gmin w województwie · 1. z 8 gmin w powiecie — 99,9 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Kołbiel w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-06-02.
Akty planistyczne
2 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Kołbiel ma plan ogólny?
W gminie Kołbiel planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 24.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Kołbiel?
W gminie Kołbiel mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat otwocki) to 99 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 248 zł/m² (30 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Kołbiel?
W gminie Kołbiel w roku 2025 oddano do użytku 3,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Kołbiel?
W gminie Kołbiel w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 125 spraw budowlanych, w tym 67 spraw o dom jednorodzinny — o 9,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Kołbiel?
W gminie Kołbiel mediana EP ze świadectw energetycznych to 81 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 145 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Kołbiel?
W gminie Kołbiel w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-06-02.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.