Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Załuski

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 128 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat płoński stan na

Sprawdź działkę — gmina Załuski

Granice: Gmina Załuski
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Załuski. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat płoński (5 lat) 54 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
9 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat płoński (5 lat) — mediana 54 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 9 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Załuski planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20.
Plany miejscowe
20 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
32,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat płoński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Załuski mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat płoński) to 54 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 31 a 77 zł/m² (110 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
54 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat płoński)
Typowy przedział cen od, powiat
31 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat płoński)
Typowy przedział cen do, powiat
77 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat płoński)
Transakcje, powiat
110 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat płoński)

Energia budynków

W gminie Załuski mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 128 świadectw).
Mediana EP
91 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
128 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Załuski w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 58 spraw budowlanych, w tym 23 sprawy o dom jednorodzinny — o 43,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
23 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
58 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
40 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Załuski dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 13 projektów, w tym 10 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
13 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Załuski
Inwestycje
10 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
13,3 mln zł z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Załuski

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 6 projektów, w tym 5 w całości w gminie Załuski: 8,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Załuski: 2,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Załuski: 2,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Załuski ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 50 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
49,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-2,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,6 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
87 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Załuski zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 25,2% powierzchni gminy, a 4,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Załuski W gminie Załuski zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 25,2% powierzchni gminy, a 4,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
25,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
4,7 % 5 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
107 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Załuski uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,9 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 49 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
52,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,1%
Zdających
49 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
60,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
45 % wynik średni, zdających
Język angielski
65,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 60,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Załuski Język polski: wynik 60,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 45,0% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Załuski Matematyka: wynik 45,0% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 65,5% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Załuski Język angielski: wynik 65,5% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Załuski podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 972 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (727 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 942 tys. zł przy dochodach 56,6 mln zł.
Podatek od nieruchomości
972 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 727 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
21,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,9%
Podatek od środków transportowych
58 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 32 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
56,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
55,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
942 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
4,9 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Załuski najlepsza pozycja to 850. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (32,2 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 370 z 2 451 gmin w kraju · 186. z 313 gmin w województwie · 8. z 12 gmin w powiecie — −2,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
999 z 2 479 gmin w kraju · 148. z 314 gmin w województwie · 3. z 12 gmin w powiecie — 2,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
850 z 2 301 gmin w kraju · 108. z 296 gmin w województwie · 4. z 12 gmin w powiecie — 32,2 % w 2024 r.

Najczęstsze pytania

Czy gmina Załuski ma plan ogólny?
W gminie Załuski planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Załuski?
W gminie Załuski mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat płoński) to 54 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 31 a 77 zł/m² (110 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Załuski?
W gminie Załuski w roku 2025 oddano do użytku 2,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Załuski?
W gminie Załuski w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 58 spraw budowlanych, w tym 23 sprawy o dom jednorodzinny — o 43,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Załuski?
W gminie Załuski mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 128 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Załuski?
W gminie Załuski nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.