Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Iłów

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 123 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 146 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat sochaczewski stan na

Sprawdź działkę — gmina Iłów

Granice: Gmina Iłów
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Iłów. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat sochaczewski (5 lat) 78 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
39 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat sochaczewski (5 lat) — mediana 78 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 39 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Iłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat sochaczewski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Iłów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat sochaczewski) to 78 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 103 zł/m² (74 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
78 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat sochaczewski)
Typowy przedział cen od, powiat
55 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat sochaczewski)
Typowy przedział cen do, powiat
103 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat sochaczewski)
Transakcje, powiat
74 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat sochaczewski)

Energia budynków

W gminie Iłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 123 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 146 świadectw).
Mediana EP
123 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
146 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Iłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 105 spraw budowlanych, w tym 41 spraw o dom jednorodzinny — o 41,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
41 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
105 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
74 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Iłów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 4 projekty, w tym 2 inwestycje. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.
Projekty unijne 2021–2027
4 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Iłów
Inwestycje
2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 3 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Iłów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 45 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
44,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-5,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,7 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
110 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Iłów zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 20,3% powierzchni gminy, a 6,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Iłów W gminie Iłów zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 20,3% powierzchni gminy, a 6,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
20,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
6,3 % 8 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
128 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Iłów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 55,2 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 60 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
55,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,3%
Zdających
60 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
47,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
66,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 63,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Iłów Język polski: wynik 63,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 47,3% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Iłów Matematyka: wynik 47,3% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 66,4% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Iłów Język angielski: wynik 66,4% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Iłów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 268 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (660 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 945 tys. zł przy dochodach 51,0 mln zł.
Podatek od nieruchomości
268 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 660 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
7,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19,0%
Podatek od środków transportowych
352 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 120 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
51 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
50 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
945 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
1,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Iłów najlepsza pozycja to 1536. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 056 z 2 451 gmin w kraju · 267. z 313 gmin w województwie · 8. z 8 gmin w powiecie — −5,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 536 z 2 479 gmin w kraju · 228. z 314 gmin w województwie · 8. z 8 gmin w powiecie — 1,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Najczęstsze pytania

Czy gmina Iłów ma plan ogólny?
W gminie Iłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Iłów?
W gminie Iłów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat sochaczewski) to 78 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 103 zł/m² (74 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Iłów?
W gminie Iłów w roku 2025 oddano do użytku 1,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Iłów?
W gminie Iłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 105 spraw budowlanych, w tym 41 spraw o dom jednorodzinny — o 41,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Iłów?
W gminie Iłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 123 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 146 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Iłów?
W gminie Iłów nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.