Gmina Ożarów Mazowiecki
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 84 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 5 282 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat warszawski zachodni stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Ożarów Mazowiecki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 91.- Plany miejscowe
- 91 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 99,2 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Ożarów Mazowiecki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni) to 587 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 342 a 730 zł/m² (111 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 587 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 342 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 730 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni)
- Transakcje, powiat
- 111 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni)
Energia budynków
W gminie Ożarów Mazowiecki mediana EP ze świadectw energetycznych to 84 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 5 282 świadectw).- Mediana EP
- 84 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 5 282 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Ożarów Mazowiecki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 129 spraw budowlanych, w tym 71 spraw o dom jednorodzinny — o 42,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 71 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 129 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 125 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Ożarów Mazowiecki dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 24 projekty, w tym 17 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 24 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ożarów Mazowiecki
- Inwestycje
- 17 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 7 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 57,2 mln zł z 9 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Ożarów Mazowiecki
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 12 projektów, w tym 4 w całości w gminie Ożarów Mazowiecki: 17,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 9 projektów, w tym 4 w całości w gminie Ożarów Mazowiecki: 31,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Ożarów Mazowiecki: 8,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Ożarów Mazowiecki ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +16,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 458 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 457,6 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 16,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 4,3 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 189 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Ożarów Mazowiecki ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,6% powierzchni gminy, a 4,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 9,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 4,1 % 3 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 73 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Ożarów Mazowiecki uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 72,5 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 338 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 72,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 67,2%
- Zdających
- 338 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 74,2 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 70,8 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 81,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 7 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Ożarów Mazowiecki podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 2 208 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (955 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 5,2 mln zł przy dochodach 360,4 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 2 208 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 955 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 26,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13,7%
- Podatek od środków transportowych
- 146 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 59 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 360,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 365,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -5,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 17,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Ożarów Mazowiecki najlepsza pozycja to 62. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (16,1 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 62 z 2 451 gmin w kraju · 13. z 313 gmin w województwie · 2. z 7 gmin w powiecie — 16,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 407 z 2 479 gmin w kraju · 70. z 314 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — 4,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 414 z 2 301 gmin w kraju · 45. z 296 gmin w województwie · 2. z 7 gmin w powiecie — 99,2 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Ożarów Mazowiecki w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-24.- Akty planistyczne
- 6 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVI/252/26 Rady Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim z dnia 21 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Ożarów Mazowiecki dla części wsi Mory, dla działki ewidencyjnej nr 34/10
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVI/253/26 Rady Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim z dnia 21 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Ożarów Mazowiecki dla obszaru Duchnice – Ołtarzew – część III
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV/242/26 Rady Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim z dnia 23 kwietnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Ożarów Mazowiecki dla części obrębu ewidencyjnego SHRO Bronisze, dla działki ewidencyjnej nr 16/285
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXI/194/25 Rady Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim z dnia 20 listopada 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Ożarowa Mazowieckiego w rejonie ulic Strzykulskiej i Partyzantów
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXI/195/25 Rady Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim z dnia 20 listopada 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Ożarowa Mazowieckiego w rejonie ulic Umiastowskiej i Parkowej
- · plan miejscowy · Uchwała nr XV/138/25 Rady Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim z dnia 24 kwietnia 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Ożarów Mazowiecki dla części wsi Umiastów, dla działki ewidencyjnej nr 61/9
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Ożarów Mazowiecki ma plan ogólny?
- W gminie Ożarów Mazowiecki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 91.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ożarów Mazowiecki?
- W gminie Ożarów Mazowiecki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni) to 587 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 342 a 730 zł/m² (111 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ożarów Mazowiecki?
- W gminie Ożarów Mazowiecki w roku 2025 oddano do użytku 4,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Ożarów Mazowiecki?
- W gminie Ożarów Mazowiecki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 129 spraw budowlanych, w tym 71 spraw o dom jednorodzinny — o 42,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ożarów Mazowiecki?
- W gminie Ożarów Mazowiecki mediana EP ze świadectw energetycznych to 84 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 5 282 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ożarów Mazowiecki?
- W gminie Ożarów Mazowiecki w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-24.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.