Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Łomianki

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 044 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat warszawski zachodni stan na

Sprawdź działkę — gmina Łomianki

Granice: Gmina Łomianki
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Łomianki. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat warszawski zachodni 587 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat warszawski zachodni — mediana 587 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Łomianki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 61.
Plany miejscowe
61 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
72,4 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Łomianki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni) to 587 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 342 a 730 zł/m² (111 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
587 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni)
Typowy przedział cen od, powiat
342 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni)
Typowy przedział cen do, powiat
730 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni)
Transakcje, powiat
111 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni)

Energia budynków

W gminie Łomianki mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 044 świadectw).
Mediana EP
83 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
3 044 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Łomianki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 80 spraw budowlanych, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 24,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
66 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
80 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
80 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Łomianki dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 27 projektów, w tym 21 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
27 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Łomianki
Inwestycje
21 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
54,6 mln zł z 12 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Łomianki

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 13 projektów, w tym 3 w całości w gminie Łomianki: 6,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 8 projektów, w tym 8 w całości w gminie Łomianki: 25,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 5 projektów, w tym 1 w całości w gminie Łomianki: 22,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Łomianki ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +8,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 833 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
833 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
8,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,6 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
249 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Łomianki zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,2% powierzchni gminy, a 8,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Łomianki W gminie Łomianki zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,2% powierzchni gminy, a 8,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
16,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
8,1 % 3 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
37 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Łomianki uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 64,2 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 346 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
64,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 67,2%
Zdających
346 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
69 % wynik średni, zdających
Matematyka
59,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
80 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
9 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 69,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Łomianki Język polski: wynik 69,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 59,4% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Łomianki Matematyka: wynik 59,4% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 80,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Łomianki Język angielski: wynik 80,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Łomianki podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 606 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (955 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 2,4 mln zł przy dochodach 285,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
606 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 955 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
10,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13,7%
Podatek od środków transportowych
18 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 59 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
285,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
287,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-2,4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
27,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Łomianki najlepsza pozycja to 175. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (8,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
175 z 2 451 gmin w kraju · 35. z 313 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — 8,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
577 z 2 479 gmin w kraju · 96. z 314 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — 3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
601 z 2 301 gmin w kraju · 71. z 296 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — 72,4 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Łomianki w dziennikach urzędowych ogłoszono 10 aktów planistycznych, ostatni 2026-04-17.
Akty planistyczne
10 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Łomianki ma plan ogólny?
W gminie Łomianki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 61.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Łomianki?
W gminie Łomianki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat warszawski zachodni) to 587 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 342 a 730 zł/m² (111 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Łomianki?
W gminie Łomianki w roku 2025 oddano do użytku 3,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Łomianki?
W gminie Łomianki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 80 spraw budowlanych, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 24,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Łomianki?
W gminie Łomianki mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 044 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Łomianki?
W gminie Łomianki w dziennikach urzędowych ogłoszono 10 aktów planistycznych, ostatni 2026-04-17.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.