Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Pniewy

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 150 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat grójecki stan na

Sprawdź działkę — gmina Pniewy

Granice: Gmina Pniewy
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Pniewy. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat grójecki (5 lat) 72 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
16 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat grójecki (5 lat) — mediana 72 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 16 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Pniewy planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 60.
Plany miejscowe
60 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat grójecki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Pniewy mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat grójecki) to 72 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 44 a 200 zł/m² (102 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
72 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat grójecki)
Typowy przedział cen od, powiat
44 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat grójecki)
Typowy przedział cen do, powiat
200 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat grójecki)
Transakcje, powiat
102 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat grójecki)

Energia budynków

W gminie Pniewy mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 150 świadectw).
Mediana EP
90 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
150 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Pniewy w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 94 sprawy budowlane, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 65,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
66 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
94 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
94 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Pniewy dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 5 projektów, w tym 2 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
5 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Pniewy
Inwestycje
2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
6,5 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Pniewy

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 4 projekty, w tym 2 w całości w gminie Pniewy: 6,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Pniewy ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +7,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 5,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 48 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
47,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
7,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
5,7 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
111 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Pniewy zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 24,0% powierzchni gminy, a 6,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Pniewy W gminie Pniewy zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 24,0% powierzchni gminy, a 6,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
24 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
6 % 6 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
100 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Pniewy uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 68,3 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 47 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
68,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 63,2%
Zdających
47 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
77,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
59,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
66,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 77,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Pniewy Język polski: wynik 77,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 59,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Pniewy Matematyka: wynik 59,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 66,1% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Pniewy Język angielski: wynik 66,1% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Pniewy podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 072 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (799 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,1 mln zł przy dochodach 39,6 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 072 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 799 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
23,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,0%
Podatek od środków transportowych
60 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 68 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
39,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
36,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
3,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
3,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Pniewy najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
236 z 2 451 gmin w kraju · 47. z 313 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 7,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
224 z 2 479 gmin w kraju · 40. z 314 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 5,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 296 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Pniewy w dziennikach urzędowych ogłoszono 32 akty planistyczne, ostatni 2026-09-04.
Akty planistyczne
32 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Pniewy ma plan ogólny?
W gminie Pniewy planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 60.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Pniewy?
W gminie Pniewy mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat grójecki) to 72 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 44 a 200 zł/m² (102 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Pniewy?
W gminie Pniewy w roku 2025 oddano do użytku 5,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Pniewy?
W gminie Pniewy w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 94 sprawy budowlane, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 65,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Pniewy?
W gminie Pniewy mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 150 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Pniewy?
W gminie Pniewy w dziennikach urzędowych ogłoszono 32 akty planistyczne, ostatni 2026-09-04.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.