Gmina Chynów
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 300 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat grójecki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Chynów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 40.- Plany miejscowe
- 40 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 35,8 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat grójecki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Chynów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat grójecki) to 72 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 44 a 200 zł/m² (102 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 72 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat grójecki)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 44 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat grójecki)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 200 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat grójecki)
- Transakcje, powiat
- 102 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat grójecki)
Energia budynków
W gminie Chynów mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 300 świadectw).- Mediana EP
- 86 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 300 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Chynów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 155 spraw budowlanych, w tym 103 sprawy o dom jednorodzinny — o 134,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 103 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 155 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 154 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Chynów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 8 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 9 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Chynów
- Inwestycje
- 8 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 24,3 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Chynów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 6 projektów, w tym 5 w całości w gminie Chynów: 16,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Chynów: 7,8 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Chynów: 92 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Chynów ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +4,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 5,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 75 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 75,1 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 4,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 5,2 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 99 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Chynów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,9% powierzchni gminy, a 5,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 14,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 5,2 % 7 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 134 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Chynów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 100 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 58,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 63,2%
- Zdających
- 100 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 65,1 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 51,6 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 64,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 7 szkół z 8 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Chynów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 524 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (799 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,6 mln zł przy dochodach 86,5 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 524 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 799 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 17,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,0%
- Podatek od środków transportowych
- 50 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 68 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 86,5 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 83,9 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 2,6 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 3,9 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Chynów najlepsza pozycja to 288. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (5,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 382 z 2 451 gmin w kraju · 68. z 313 gmin w województwie · 3. z 10 gmin w powiecie — 4,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 288 z 2 479 gmin w kraju · 54. z 314 gmin w województwie · 2. z 10 gmin w powiecie — 5,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 823 z 2 301 gmin w kraju · 106. z 296 gmin w województwie · 4. z 10 gmin w powiecie — 35,8 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Chynów w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-15.- Akty planistyczne
- 7 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXX/180/2026 Rady Gminy Chynów z dnia 30 czerwca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Chynów obejmującego miejscowości Barcice Drwalewskie i Drwalew - Obszar VI
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIX/164/2026 Rady Gminy Chynów z dnia 28 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Chynów obejmującego miejscowści Chynów i Edwardów - Obszary I, II, IV, V, VI, VII
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIX/165/2026 Rady Gminy Chynów z dnia 28 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Chynów obejmującego miejscowości Chynów i Edwardów – Obszar III
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIX/163/2026 Rady Gminy Chynów z dnia 28 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Chynów obejmującego miejscowości Sułkowice, Nowe Grobice, Grobice i Grabina - Obszar II
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX/121/2025 Rady Gminy Chynów z dnia 28 października 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Chynów obejmującego miejscowości Sułkowice, Nowe Grobice, Grobice i Grabina - Obszar I
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIII/66/2025 Rady Gminy Chynów z dnia 28 stycznia 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar części wsi Drwalew, Chynów, Wola Chynowska, gmina Chynów etap I, uchwalonego uchwałą nr VII/41/2019 Rady Gminy Chynów z dnia 16 kwietnia 2019 r. zmienionego uchwałą nr LVI/390/2024 z dnia 25 stycznia 2024 r.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIII/67/2025 Rady Gminy Chynów z dnia 28 stycznia 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar wsi Grobice, uchwalonego uchwałą nr XXI/156/2013 Rady Gminy Chynów z dnia 13 czerwca 2013 r.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Chynów ma plan ogólny?
- W gminie Chynów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 40.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Chynów?
- W gminie Chynów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat grójecki) to 72 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 44 a 200 zł/m² (102 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Chynów?
- W gminie Chynów w roku 2025 oddano do użytku 5,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Chynów?
- W gminie Chynów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 155 spraw budowlanych, w tym 103 sprawy o dom jednorodzinny — o 134,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Chynów?
- W gminie Chynów mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 300 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Chynów?
- W gminie Chynów w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-15.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.