Wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie opolskim
W połowie gmin w województwie opolskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 55,4% (egzamin w roku 2026, 65 gmin w zestawieniu). To mediana wyników gminnych, a nie średnia krajowa — średnia ważona oddałaby kraj miastom.
Stan na 30 września 2026.
Gminy z najwyższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Komprachcice | 66,3 | 78,4 | 52 |
| Chrząstowice | 65,9 | 77,5 | 61 |
| Opole | 65,6 | 77,9 | 1 015 |
| Gogolin | 63,8 | 75,7 | 111 |
| Tarnów Opolski | 63,6 | 69,5 | 87 |
| Lewin Brzeski | 63,5 | 76,0 | 97 |
| Lubrza | 62,6 | 70,7 | 51 |
| Kolonowskie | 62,5 | 73,9 | 57 |
| Łubniany | 62,3 | 69,0 | 69 |
| Tułowice | 61,7 | 69,0 | 40 |
| Leśnica | 60,9 | 68,7 | 70 |
| Rudniki | 60,9 | 64,3 | 66 |
| Dobrzeń Wielki | 60,7 | 77,1 | 111 |
| Reńska Wieś | 60,2 | 66,9 | 57 |
| Brzeg | 59,7 | 74,4 | 294 |
| Popielów | 59,6 | 71,9 | 70 |
| Głogówek | 59,6 | 69,0 | 122 |
| Krapkowice | 59,5 | 71,5 | 180 |
| Prudnik | 59,2 | 69,8 | 205 |
| Lubsza | 59,1 | 72,6 | 66 |
| Izbicko | 59,0 | 64,8 | 46 |
| Turawa | 58,9 | 69,4 | 64 |
| Ozimek | 58,7 | 77,2 | 159 |
| Walce | 57,4 | 61,9 | 46 |
| Dąbrowa | 57,0 | 64,9 | 71 |
| Olesno | 56,5 | 62,2 | 153 |
| Kędzierzyn-Koźle | 56,3 | 73,0 | 428 |
| Jemielnica | 56,1 | 69,8 | 62 |
| Nysa | 56,0 | 74,7 | 468 |
| Namysłów | 55,8 | 71,6 | 235 |
Gminy z najniższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Gorzów Śląski | 54,6 | 67,7 | 46 |
| Pokój | 54,6 | 65,0 | 39 |
| Skoroszyce | 54,5 | 67,4 | 41 |
| Łambinowice | 54,3 | 70,8 | 60 |
| Prószków | 54,2 | 68,9 | 74 |
| Radłów | 54,1 | 66,4 | 37 |
| Murów | 54,1 | 72,1 | 38 |
| Lasowice Wielkie | 53,8 | 68,5 | 53 |
| Skarbimierz | 53,7 | 73,2 | 63 |
| Grodków | 53,2 | 65,0 | 176 |
| Kluczbork | 53,2 | 66,7 | 291 |
| Kietrz | 53,0 | 71,3 | 73 |
| Niemodlin | 53,0 | 64,8 | 119 |
| Strzeleczki | 52,6 | 65,0 | 58 |
| Korfantów | 52,5 | 69,1 | 74 |
| Głubczyce | 52,4 | 66,8 | 147 |
| Dobrodzień | 52,1 | 66,6 | 63 |
| Otmuchów | 52,0 | 65,6 | 106 |
| Byczyna | 51,7 | 59,3 | 69 |
| Domaszowice | 51,5 | 66,4 | 31 |
| Biała | 51,3 | 67,2 | 75 |
| Zawadzkie | 51,3 | 66,8 | 62 |
| Bierawa | 51,2 | 71,3 | 62 |
| Wołczyn | 51,0 | 67,3 | 98 |
| Paczków | 50,7 | 65,1 | 88 |
| Cisek | 50,6 | 52,4 | 38 |
| Wilków | 50,5 | 64,7 | 53 |
| Olszanka | 49,3 | 60,3 | 48 |
| Branice | 48,0 | 63,4 | 51 |
| Ujazd | 46,8 | 66,1 | 69 |
Częste pytania
- Jakie są wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie opolskim?
- W połowie gmin w województwie opolskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 55,4 procent. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie średnia krajowa — złożyło się na nią 65 gmin z egzaminu w roku 2026.
- Dlaczego liczymy tylko język polski i matematykę?
- Bo te dwa przedmioty pisze każdy ósmoklasista, więc ich średnia opisuje w każdej gminie ten sam zbiór uczniów. Język obcy rozkłada się na osiem języków i gmina, w której klasa zdaje niemiecki, nie jest wprost porównywalna z gminą angielską — wynik z języka angielskiego pokazujemy osobno, w kolumnie obok.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Z dwóch powodów. Okręgowe komisje egzaminacyjne nie publikują wyniku, gdy w szkole zdawało mniej niż pięcioro uczniów — chroni to pojedyncze dzieci przed rozpoznaniem. My dokładamy drugi próg: do rankingu wchodzi gmina z co najmniej 30 zdającymi — dziś nie mieści się w tym progu 6 gmin. Wynik gminy, w której egzamin pisało sześcioro dzieci, waha się o kilkanaście punktów z rocznika na rocznik i zająłby oba krańce listy, nie mówiąc nic o nauczaniu.
- Czy wysoki wynik znaczy, że szkoły w gminie są lepsze?
- Nie wprost. Wynik egzaminu zależy również od tego, kto do niego siada — od wykształcenia rodziców, zamożności okolicy i tego, czy część uczniów dojeżdża do szkół w większym mieście. Zestawienie mówi, jaki był wynik, i pozwala porównać gminę z sąsiadami; oceny pracy szkoły nie zastąpi.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Dane pomijają zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku — tak wynika z legendy źródła. Liczymy wyłącznie sesję główną wraz z dodatkową, w wydaniu ogłoszonym przez komisje. Matury nie mieszamy z egzaminem ósmoklasisty: to inne szkoły i inne roczniki.
Wyniki w województwach
Skąd to wiemy
Wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Informatycznym Centrum Edukacji i Nauki, która publikuje zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych dla szkół, gmin, powiatów i województw.