Wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie podkarpackim
W połowie gmin w województwie podkarpackim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 60,0% (egzamin w roku 2026, 147 gmin w zestawieniu). To mediana wyników gminnych, a nie średnia krajowa — średnia ważona oddałaby kraj miastom.
Stan na 30 września 2026.
Gminy z najwyższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Besko | 70,0 | 64,4 | 37 |
| Rzeszów | 69,0 | 82,5 | 2 074 |
| Krasne | 68,1 | 80,7 | 129 |
| Boguchwała | 68,0 | 77,9 | 206 |
| Krosno | 67,1 | 77,8 | 467 |
| Hyżne | 67,0 | 74,3 | 60 |
| Sieniawa | 66,8 | 72,2 | 61 |
| Wojaszówka | 66,3 | 75,0 | 79 |
| Miejsce Piastowe | 65,9 | 74,4 | 116 |
| Świlcza | 65,4 | 76,3 | 164 |
| Zagórz | 65,1 | 70,6 | 109 |
| Żurawica | 64,7 | 71,3 | 93 |
| Pysznica | 64,6 | 74,7 | 91 |
| Głogów Małopolski | 64,6 | 76,4 | 191 |
| Zarszyn | 64,6 | 76,5 | 73 |
| Trzebownisko | 64,5 | 75,2 | 268 |
| Nisko | 64,4 | 76,3 | 150 |
| Lubenia | 64,4 | 76,5 | 83 |
| Mielec | 64,2 | 72,6 | 124 |
| Żołynia | 64,2 | 70,6 | 65 |
| Majdan Królewski | 64,2 | 69,9 | 87 |
| Mielec | 64,0 | 79,3 | 543 |
| Domaradz | 63,9 | 71,3 | 55 |
| Niebylec | 63,7 | 70,9 | 97 |
| Przeworsk | 63,7 | 62,9 | 107 |
| Chłopice | 63,6 | 66,4 | 52 |
| Chmielnik | 63,6 | 72,6 | 69 |
| Kuryłówka | 63,5 | 70,5 | 51 |
| Solina | 63,5 | 72,0 | 47 |
| Tyczyn | 63,5 | 73,3 | 129 |
Gminy z najniższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Oleszyce | 56,3 | 67,8 | 65 |
| Chorkówka | 56,3 | 66,2 | 134 |
| Kańczuga | 56,0 | 62,9 | 112 |
| Brzostek | 55,7 | 60,4 | 122 |
| Ostrów | 55,7 | 65,3 | 69 |
| Nowa Dęba | 55,4 | 67,8 | 121 |
| Orły | 55,1 | 66,6 | 63 |
| Zarzecze | 54,8 | 63,8 | 65 |
| Osiek Jasielski | 54,8 | 58,5 | 35 |
| Lubaczów | 54,6 | 68,7 | 83 |
| Medyka | 54,0 | 57,8 | 46 |
| Roźwienica | 53,8 | 64,4 | 52 |
| Iwierzyce | 53,7 | 59,3 | 77 |
| Dubiecko | 53,6 | 54,7 | 80 |
| Jawornik Polski | 53,5 | 60,4 | 39 |
| Jarosław | 53,4 | 68,9 | 79 |
| Tryńcza | 53,1 | 57,3 | 89 |
| Borowa | 52,8 | 71,4 | 43 |
| Radymno | 52,7 | 66,2 | 53 |
| Dynów | 52,6 | 57,9 | 47 |
| Cieszanów | 52,5 | 61,1 | 57 |
| Olszanica | 52,4 | 76,8 | 36 |
| Bojanów | 52,4 | 58,5 | 68 |
| Zaklików | 52,1 | 62,3 | 58 |
| Gać | 51,5 | 61,5 | 39 |
| Bircza | 51,3 | 65,1 | 49 |
| Stubno | 50,6 | 76,8 | 33 |
| Wielopole Skrzyńskie | 50,5 | 60,5 | 86 |
| Rokietnica | 49,8 | 56,1 | 37 |
| Białobrzegi | 49,2 | 60,2 | 69 |
Częste pytania
- Jakie są wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie podkarpackim?
- W połowie gmin w województwie podkarpackim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 60,0 procent. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie średnia krajowa — złożyło się na nią 147 gmin z egzaminu w roku 2026.
- Dlaczego liczymy tylko język polski i matematykę?
- Bo te dwa przedmioty pisze każdy ósmoklasista, więc ich średnia opisuje w każdej gminie ten sam zbiór uczniów. Język obcy rozkłada się na osiem języków i gmina, w której klasa zdaje niemiecki, nie jest wprost porównywalna z gminą angielską — wynik z języka angielskiego pokazujemy osobno, w kolumnie obok.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Z dwóch powodów. Okręgowe komisje egzaminacyjne nie publikują wyniku, gdy w szkole zdawało mniej niż pięcioro uczniów — chroni to pojedyncze dzieci przed rozpoznaniem. My dokładamy drugi próg: do rankingu wchodzi gmina z co najmniej 30 zdającymi — dziś nie mieści się w tym progu 13 gmin. Wynik gminy, w której egzamin pisało sześcioro dzieci, waha się o kilkanaście punktów z rocznika na rocznik i zająłby oba krańce listy, nie mówiąc nic o nauczaniu.
- Czy wysoki wynik znaczy, że szkoły w gminie są lepsze?
- Nie wprost. Wynik egzaminu zależy również od tego, kto do niego siada — od wykształcenia rodziców, zamożności okolicy i tego, czy część uczniów dojeżdża do szkół w większym mieście. Zestawienie mówi, jaki był wynik, i pozwala porównać gminę z sąsiadami; oceny pracy szkoły nie zastąpi.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Dane pomijają zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku — tak wynika z legendy źródła. Liczymy wyłącznie sesję główną wraz z dodatkową, w wydaniu ogłoszonym przez komisje. Matury nie mieszamy z egzaminem ósmoklasisty: to inne szkoły i inne roczniki.
Wyniki w województwach
Skąd to wiemy
Wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Informatycznym Centrum Edukacji i Nauki, która publikuje zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych dla szkół, gmin, powiatów i województw.