Gmina Dynów
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 177 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat rzeszowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Dynów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 60.- Plany miejscowe
- 60 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 14,9 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat rzeszowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Dynów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat rzeszowski) to 156 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 94 a 230 zł/m² (95 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 156 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat rzeszowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 94 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat rzeszowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 230 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat rzeszowski)
- Transakcje, powiat
- 95 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat rzeszowski)
Energia budynków
W gminie Dynów mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 177 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.- Mediana EP
- 104 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 177 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Dynów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 3 sprawy budowlane, w tym 3 sprawy o dom jednorodzinny — o 76,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 3 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 3 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 3 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Dynów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 8 projektów, w tym 4 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 8 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Dynów
- Inwestycje
- 4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 5,5 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Dynów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 8 projektów, w tym 3 w całości w gminie Dynów: 5,5 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Dynów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 55 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 54,8 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -2,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,7 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 79 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Dynów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,0% powierzchni gminy, a 28,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 14 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 28,1 % 34 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 121 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Dynów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,6 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 47 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 52,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 64,0%
- Zdających
- 47 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 60,8 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 44,3 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 57,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 3 szkoły z 6 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Dynów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 286 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (410 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 34 tys. zł przy dochodach 56,6 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 286 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 410 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 18,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,2%
- Podatek od środków transportowych
- 33 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 56,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 56,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -34 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 7,6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Dynów najlepsza pozycja to 1134. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (14,9 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 494 z 2 451 gmin w kraju · 90. z 156 gmin w województwie · 11. z 12 gmin w powiecie — −2,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 559 z 2 479 gmin w kraju · 112. z 160 gmin w województwie · 14. z 14 gmin w powiecie — 1,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 134 z 2 301 gmin w kraju · 34. z 160 gmin w województwie · 1. z 14 gmin w powiecie — 14,9 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Dynów w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2025-10-17.- Akty planistyczne
- 6 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II. 4131.2.314.2025 Wojewody Podkarpackiego z dnia 15 października 2025 r. stwierdzające nieważność uchwały Nr XVIII(124)2025 Rady Gminy Dynów z dnia 9 września 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek nr 989/1 i 989/3 w obrębie Łubno, gmina Dynów.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVIII(123)2025 Rady Gminy Dynów z dnia 9 września 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki nr 1704/3 w obrębie Bachórz, gmina Dynów
- · plan miejscowy · Uchwała nr IX(64)2024 Rady Gminy Dynów z dnia 26 listopada 2024 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki nr 1704/3 w obrębie Bachórz, gmina Dynów
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II. 4131.2.479.2024 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 grudnia 2024 r. stwierdzające nieważność uchwały Nr IX(64)2024 Rady Gminy Dynów z dnia 26 listopada 2024 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki nr 1704/3 w obrębie Bachórz, gmina Dynów.
- · plan miejscowy · Uchwała nr IV(18)2024 Rady Gminy Dynów z dnia 26 czerwca 2024 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki nr 1704/3 w obrębie Bachórz, gmina Dynów
- · plan miejscowy · Uchwała nr LI(316)2023 Rady Gminy Dynów z dnia 22 czerwca 2023 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nr 1/2022 w miejscowości Łubno
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Dynów ma plan ogólny?
- W gminie Dynów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 60.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Dynów?
- W gminie Dynów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat rzeszowski) to 156 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 94 a 230 zł/m² (95 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Dynów?
- W gminie Dynów w roku 2025 oddano do użytku 1,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Dynów?
- W gminie Dynów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 3 sprawy budowlane, w tym 3 sprawy o dom jednorodzinny — o 76,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Dynów?
- W gminie Dynów mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 177 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Dynów?
- W gminie Dynów w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2025-10-17.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Boguchwała — gmina miejsko-wiejska
- Błażowa — gmina miejsko-wiejska
- Chmielnik — gmina wiejska
- Dynów — miasto
- Głogów Małopolski — gmina miejsko-wiejska
- Hyżne — gmina wiejska
- Kamień — gmina wiejska
- Krasne — gmina wiejska
- Lubenia — gmina wiejska
- Sokołów Małopolski — gmina miejsko-wiejska
- Trzebownisko — gmina wiejska
- Tyczyn — gmina miejsko-wiejska
- Świlcza — gmina wiejska
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.