Gmina Kamień
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 88 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat rzeszowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Kamień planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8.- Plany miejscowe
- 8 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 0,6 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat rzeszowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Kamień mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat rzeszowski) to 156 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 94 a 230 zł/m² (95 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 156 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat rzeszowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 94 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat rzeszowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 230 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat rzeszowski)
- Transakcje, powiat
- 95 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat rzeszowski)
Energia budynków
W gminie Kamień mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 88 świadectw).- Mediana EP
- 89 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 88 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Kamień w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 25 spraw budowlanych, w tym 13 spraw o dom jednorodzinny — o 13,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 13 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 25 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 21 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Kamień dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 6 projektów, w tym 1 inwestycję.- Projekty unijne 2021–2027
- 6 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Kamień
- Inwestycje
- 1 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 2,4 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Kamień
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 6 projektów, w tym 3 w całości w gminie Kamień: 2,4 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Kamień ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,5 na 1000 mieszkańców (2024), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 93 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 92,5 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -1,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2024
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2,6 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 68 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Kamień ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,3% powierzchni gminy, a 47,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 11,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 47,9 % 34 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 71 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Kamień uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,2 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 63 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 61,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 64,0%
- Zdających
- 63 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 68,7 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 53,7 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 70,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Kamień podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 296 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (410 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,6 mln zł przy dochodach 64,4 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 296 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 410 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 16,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,2%
- Podatek od środków transportowych
- 32 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 64,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 61,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 2,6 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 6,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Kamień najlepsza pozycja to 979. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 979 z 2 479 gmin w kraju · 60. z 160 gmin w województwie · 13. z 14 gmin w powiecie — 2,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 993 z 2 301 gmin w kraju · 120. z 160 gmin w województwie · 13. z 14 gmin w powiecie — 0,6 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Kamień w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2024-04-16.- Akty planistyczne
- 7 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr LVII/338/2024 Rady Gminy Kamień z dnia 26 marca 2024 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Nr 10/2021 dla terenu położonego przy ul. Duble w Kamieniu
- · plan miejscowy · Uchwała nr LIV/322/2023 Rady Gminy Kamień z dnia 27 grudnia 2023 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Nr 10/2021 dla terenu położonego przy ul. Duble w Kamieniu
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II.4131.2.88.2024 Wojewody Podkarpackiego z dnia 7 marca 2024 r. stwierdzające nieważność uchwały Nr LIV/322/2023 Rady Gminy Kamień z dnia 27 grudnia 2023 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Nr 10/2021 dla terenu położonego przy ul. Duble w Kamieniu
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVII/104/2020 Rady Gminy Kamień z dnia 2 września 2020 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Nr 9/2019 dla terenu położonego przy ul. Duble w Kamieniu
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II.4131.2.199.2020 Wojewody Podkarpackiego z dnia 16 lipca 2020 r. stwierdzające nieważność uchwały Nr XIV/93/2020 Rady Gminy Kamień z dnia 16 czerwca 2020 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Nr 9/2019 dla terenu położonego przy ul. Duble w Kamieniu
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIV/93/2020 Rady Gminy Kamień z dnia 16 czerwca 2020 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Nr 9/2019 dla terenu położonego przy ul. Duble w Kamieniu
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIII/127/2012 Rady Gminy Kamień z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Nr 8/2012 w miejscowości Kamień-Duble
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Kamień ma plan ogólny?
- W gminie Kamień planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Kamień?
- W gminie Kamień mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat rzeszowski) to 156 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 94 a 230 zł/m² (95 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Kamień?
- W gminie Kamień w roku 2025 oddano do użytku 2,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Kamień?
- W gminie Kamień w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 25 spraw budowlanych, w tym 13 spraw o dom jednorodzinny — o 13,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Kamień?
- W gminie Kamień mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 88 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Kamień?
- W gminie Kamień w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2024-04-16.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Boguchwała — gmina miejsko-wiejska
- Błażowa — gmina miejsko-wiejska
- Chmielnik — gmina wiejska
- Dynów — gmina wiejska
- Dynów — miasto
- Głogów Małopolski — gmina miejsko-wiejska
- Hyżne — gmina wiejska
- Krasne — gmina wiejska
- Lubenia — gmina wiejska
- Sokołów Małopolski — gmina miejsko-wiejska
- Trzebownisko — gmina wiejska
- Tyczyn — gmina miejsko-wiejska
- Świlcza — gmina wiejska
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.