Gmina Głogów Małopolski
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 94 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 202 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat rzeszowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Głogów Małopolski planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 58.- Plany miejscowe
- 58 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 7,1 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat rzeszowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Głogów Małopolski mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat rzeszowski) to 156 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 94 a 230 zł/m² (95 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 156 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat rzeszowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 94 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat rzeszowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 230 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat rzeszowski)
- Transakcje, powiat
- 95 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat rzeszowski)
Energia budynków
W gminie Głogów Małopolski mediana EP ze świadectw energetycznych to 94 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 202 świadectw).- Mediana EP
- 94 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 1 202 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Głogów Małopolski w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 192 sprawy budowlane, w tym 130 spraw o dom jednorodzinny — o 16,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 130 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 192 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 186 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Głogów Małopolski dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 36 projektów, w tym 21 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 36 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Głogów Małopolski
- Inwestycje
- 21 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 14 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 43,2 mln zł z 31 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Głogów Małopolski
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 21 projektów, w tym 18 w całości w gminie Głogów Małopolski: 21,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 9 projektów, w tym 8 w całości w gminie Głogów Małopolski: 9,8 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 5 projektów, w tym 4 w całości w gminie Głogów Małopolski: 11,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Głogów Małopolski: 599 tys. zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Głogów Małopolski ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +16,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 9,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 145 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 144,8 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 16 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 9,3 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 115 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Głogów Małopolski ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,5% powierzchni gminy, a 32,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 8,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 32,4 % 46 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 142 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Głogów Małopolski uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 64,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 191 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 64,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 64,0%
- Zdających
- 191 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 69,7 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 59,5 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 76,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 6 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Głogów Małopolski podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 159 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (410 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 10,5 mln zł przy dochodach 173,9 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 1 159 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 410 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 27 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,2%
- Podatek od środków transportowych
- 37 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 173,9 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 184,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -10,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 3,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Głogów Małopolski najlepsza pozycja to 46. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (9,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 63 z 2 451 gmin w kraju · 1. z 156 gmin w województwie · 1. z 12 gmin w powiecie — 16,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 46 z 2 479 gmin w kraju · 2. z 160 gmin w województwie · 1. z 14 gmin w powiecie — 9,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 401 z 2 301 gmin w kraju · 53. z 160 gmin w województwie · 4. z 14 gmin w powiecie — 7,1 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Głogów Małopolski w dziennikach urzędowych ogłoszono 63 akty planistyczne, ostatni 2026-04-23.- Akty planistyczne
- 63 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIX/304/2026 Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim z dnia 26 marca 2026 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Nr 1/2024 w mieście Głogów Małopolski oraz miejscowości Rudna Mała
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVII/287/2026 Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim z dnia 29 stycznia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Nr 2/2022 terenu położonego w mieście Głogów Małopolski
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P.II.4131.2.22.26 Wojewody Podkarpackiego z dnia 6 marca 2026 r. stwierdzające nieważność - § 7 pkt 1 lit.a oraz pkt 2 - § 14 ust.3 w zakresie wyrazów „nasadzeń zieleni wysokiej oraz”, - § 14 ust.4 pkt 2 - § 15 ust.2 pkt 2 uchwały NR XXVII/287/2026 Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim z dnia 29 stycznia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Nr 2/2022 terenu położonego w mieście Głogów Małopolski
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II.4131.2.457.2025 Wojewody Podkarpackiego z dnia 6 lutego 2026 r. stwierdzjące nieważność uchwały NR XXV/275/2025 Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim z dnia 30 grudnia 2025 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Nr 1/2024 w mieście Głogów Małopolski oraz miejscowości Rudna Mała
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV/275/2025 Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim z dnia 30 grudnia 2025 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Nr 1/2024 w mieście Głogów Małopolski oraz miejscowości Rudna Mała
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIV/250/2025 Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim z dnia 18 grudnia 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Nr 1/2023 terenu położonego w mieście Głogów Małopolski
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II.4131.2.444 Wojewody Podkarpackiego z dnia 22 stycznia 2026 r. stwierdzające nieważność § 7 pkt 1 lit.a uchwały NR XXIV/250/2025 Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim z dnia 18 grudnia 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Nr 1/2023 terenu położonego w mieście Głogów Małopolski
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIV/154/2025 Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim z dnia 27 marca 2025 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Nr 2/2021 terenu położonego w miejscowości Wysoka Głogowska – część 1.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XII/130/2025 Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim z dnia 30 stycznia 2025 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Nr 2/2023 pn.: „Szpital specjalistyczny” w miejscowości Rudna Mała - etap I
- · plan miejscowy · Uchwała nr IX/104/2024 Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim z dnia 8 listopada 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Nr 1/2022 terenu położonego w mieście Głogów Małopolski
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Głogów Małopolski ma plan ogólny?
- W gminie Głogów Małopolski planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 58.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Głogów Małopolski?
- W gminie Głogów Małopolski mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat rzeszowski) to 156 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 94 a 230 zł/m² (95 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Głogów Małopolski?
- W gminie Głogów Małopolski w roku 2025 oddano do użytku 9,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Głogów Małopolski?
- W gminie Głogów Małopolski w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 192 sprawy budowlane, w tym 130 spraw o dom jednorodzinny — o 16,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Głogów Małopolski?
- W gminie Głogów Małopolski mediana EP ze świadectw energetycznych to 94 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 202 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Głogów Małopolski?
- W gminie Głogów Małopolski w dziennikach urzędowych ogłoszono 63 akty planistyczne, ostatni 2026-04-23.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Boguchwała — gmina miejsko-wiejska
- Błażowa — gmina miejsko-wiejska
- Chmielnik — gmina wiejska
- Dynów — gmina wiejska
- Dynów — miasto
- Hyżne — gmina wiejska
- Kamień — gmina wiejska
- Krasne — gmina wiejska
- Lubenia — gmina wiejska
- Sokołów Małopolski — gmina miejsko-wiejska
- Trzebownisko — gmina wiejska
- Tyczyn — gmina miejsko-wiejska
- Świlcza — gmina wiejska
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.