Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Lubenia

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 114 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat rzeszowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Lubenia

Granice: Gmina Lubenia
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Lubenia. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat rzeszowski 156 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat rzeszowski — mediana 156 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Lubenia planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.
Plany miejscowe
3 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0,3 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat rzeszowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Lubenia mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat rzeszowski) to 156 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 94 a 230 zł/m² (95 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
156 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat rzeszowski)
Typowy przedział cen od, powiat
94 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat rzeszowski)
Typowy przedział cen do, powiat
230 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat rzeszowski)
Transakcje, powiat
95 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat rzeszowski)

Energia budynków

W gminie Lubenia mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 114 świadectw).
Mediana EP
85 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
114 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Lubenia w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 23 sprawy budowlane, w tym 19 spraw o dom jednorodzinny — o 60,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
19 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
23 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
23 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Lubenia dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 7 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Lubenia
Inwestycje
7 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
10,7 mln zł z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Lubenia

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 9 projektów, w tym 7 w całości w gminie Lubenia: 10,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Lubenia: 83 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Lubenia ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 118 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
118,4 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-0,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
4,2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
76 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Lubenia zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,4% powierzchni gminy, a 5,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Lubenia W gminie Lubenia zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,4% powierzchni gminy, a 5,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
16,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
5,5 % 3 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
55 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Lubenia uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 64,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 83 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
64,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 64,0%
Zdających
83 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
69,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
59,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
76,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 69,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Lubenia Język polski: wynik 69,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 59,4% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Lubenia Matematyka: wynik 59,4% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 76,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Lubenia Język angielski: wynik 76,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Lubenia podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 348 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (410 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 5,9 mln zł przy dochodach 58,6 mln zł.
Podatek od nieruchomości
348 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 410 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
18,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,2%
Podatek od środków transportowych
17 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
58,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
64,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-5,9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
5,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Lubenia najlepsza pozycja to 441. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (4,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
890 z 2 451 gmin w kraju · 46. z 156 gmin w województwie · 9. z 12 gmin w powiecie — −0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
441 z 2 479 gmin w kraju · 16. z 160 gmin w województwie · 8. z 14 gmin w powiecie — 4,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
2 072 z 2 301 gmin w kraju · 135. z 160 gmin w województwie · 14. z 14 gmin w powiecie — 0,3 % w 2024 r.

Najczęstsze pytania

Czy gmina Lubenia ma plan ogólny?
W gminie Lubenia planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Lubenia?
W gminie Lubenia mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat rzeszowski) to 156 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 94 a 230 zł/m² (95 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Lubenia?
W gminie Lubenia w roku 2025 oddano do użytku 4,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Lubenia?
W gminie Lubenia w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 23 sprawy budowlane, w tym 19 spraw o dom jednorodzinny — o 60,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Lubenia?
W gminie Lubenia mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 114 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Lubenia?
W gminie Lubenia nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.