Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Jarosław

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 136 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 675 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat jarosławski stan na

Sprawdź działkę — gmina Jarosław

Granice: Gmina Jarosław
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Jarosław. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat jarosławski (3 lata) 404 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 1 728 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat jarosławski (3 lata) — mediana 404 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 1 728 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Jarosław planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 22.
Plany miejscowe
22 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
31,3 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat jarosławski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Jarosław mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat jarosławski) to 404 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 79 a 1 553 zł/m² (22 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
404 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat jarosławski)
Typowy przedział cen od, powiat
79 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat jarosławski)
Typowy przedział cen do, powiat
1 553 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat jarosławski)
Transakcje, powiat
22 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat jarosławski)

Energia budynków

W gminie Jarosław mediana EP ze świadectw energetycznych to 136 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 675 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
136 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 675 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Jarosław w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 104 sprawy budowlane, w tym 69 spraw o dom jednorodzinny — o 9,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
69 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
104 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
95 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Jarosław dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 15 projektów, w tym 11 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
15 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Jarosław
Inwestycje
11 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
20,1 mln zł z 9 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Jarosław

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 8 projektów, w tym 4 w całości w gminie Jarosław: 10,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 4 projekty, w tym 3 w całości w gminie Jarosław: 4,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Jarosław: 4,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Jarosław ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 115 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
114,9 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-2,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,7 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
84 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Jarosław zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 15,2% powierzchni gminy, a 24,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Jarosław W gminie Jarosław zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 15,2% powierzchni gminy, a 24,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
15,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
24,1 % 27 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
112 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Jarosław uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 79 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
53,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,0%
Zdających
79 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63 % wynik średni, zdających
Matematyka
43,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
68,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
7 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 63,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Jarosław Język polski: wynik 63,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 43,8% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Jarosław Matematyka: wynik 43,8% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Jarosław Język angielski: wynik 68,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Jarosław podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 445 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (366 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 7,2 mln zł przy dochodach 98,9 mln zł.
Podatek od nieruchomości
445 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 366 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
18,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,9%
Podatek od środków transportowych
33 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
98,9 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
91,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
7,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
14,6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Jarosław najlepsza pozycja to 865. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (31,3 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 402 z 2 451 gmin w kraju · 84. z 156 gmin w województwie · 5. z 11 gmin w powiecie — −2,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
964 z 2 479 gmin w kraju · 57. z 160 gmin w województwie · 2. z 11 gmin w powiecie — 2,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
865 z 2 301 gmin w kraju · 18. z 160 gmin w województwie · 1. z 11 gmin w powiecie — 31,3 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Jarosław w dziennikach urzędowych ogłoszono 37 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-05.
Akty planistyczne
37 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Jarosław ma plan ogólny?
W gminie Jarosław planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 22.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Jarosław?
W gminie Jarosław mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat jarosławski) to 404 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 79 a 1 553 zł/m² (22 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Jarosław?
W gminie Jarosław w roku 2025 oddano do użytku 2,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Jarosław?
W gminie Jarosław w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 104 sprawy budowlane, w tym 69 spraw o dom jednorodzinny — o 9,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Jarosław?
W gminie Jarosław mediana EP ze świadectw energetycznych to 136 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 675 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Jarosław?
W gminie Jarosław w dziennikach urzędowych ogłoszono 37 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-05.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.