Gmina Olszanica
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 71 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat leski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Olszanica planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8.- Plany miejscowe
- 8 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 0,2 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat leski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Olszanica mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat leski) to 74 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 91 zł/m² (19 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 74 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat leski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 37 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat leski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 91 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat leski)
- Transakcje, powiat
- 19 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat leski)
Energia budynków
W gminie Olszanica mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 71 świadectw).- Mediana EP
- 87 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 71 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Olszanica w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 38 spraw budowlanych, w tym 26 spraw o dom jednorodzinny — o 36,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 26 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 38 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 38 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Olszanica dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 9 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Olszanica
- Inwestycje
- 9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 6,9 mln zł z 5 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Olszanica
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 4 projekty, w tym 3 w całości w gminie Olszanica: 1,3 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Olszanica: 5,6 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Olszanica: 92 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
- Interreg NEXT Poland–Ukraine — 1 projekt
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Olszanica ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 49 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 49 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -0,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 113 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Olszanica ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,5% powierzchni gminy, a 46,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 9,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 46,3 % 44 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 95 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Olszanica uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 36 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 52,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 61,6%
- Zdających
- 36 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 63 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 41,8 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 76,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Olszanica podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 674 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,3 mln zł przy dochodach 57,0 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 674 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 674 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 28,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24,6%
- Podatek od środków transportowych
- 17 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 57 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 55,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 1,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 3,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Olszanica najlepsza pozycja to 938. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−0,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 938 z 2 451 gmin w kraju · 49. z 156 gmin w województwie · 2. z 5 gmin w powiecie — −0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 386 z 2 479 gmin w kraju · 95. z 160 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — 2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 2 115 z 2 301 gmin w kraju · 142. z 160 gmin w województwie · 5. z 5 gmin w powiecie — 0,2 % w 2024 r.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Olszanica ma plan ogólny?
- W gminie Olszanica planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Olszanica?
- W gminie Olszanica mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat leski) to 74 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 91 zł/m² (19 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Olszanica?
- W gminie Olszanica w roku 2025 oddano do użytku 2,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Olszanica?
- W gminie Olszanica w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 38 spraw budowlanych, w tym 26 spraw o dom jednorodzinny — o 36,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Olszanica?
- W gminie Olszanica mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 71 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Olszanica?
- W gminie Olszanica nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.