Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Cisna

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 61. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat leski stan na

Sprawdź działkę — gmina Cisna

Granice: Gmina Cisna
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Cisna. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat leski (3 lata) 74 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
20 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat leski (3 lata) — mediana 74 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 20 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-28)

Uchwała nr XXXV/240/2026 Rady Gminy Cisna z dnia 14 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia Planu Ogólnego Gminy Cisna

W gminie Cisna plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 61.
Plany miejscowe
61 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
2,7 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat leski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Cisna mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat leski) to 74 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 91 zł/m² (19 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
74 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat leski)
Typowy przedział cen od, powiat
37 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat leski)
Typowy przedział cen do, powiat
91 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat leski)
Transakcje, powiat
19 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat leski)

Energia budynków

W gminie Cisna mediana EP ze świadectw energetycznych to 94 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 165 świadectw).
Mediana EP
94 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
165 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Cisna w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 30 spraw budowlanych, w tym 16 spraw o dom jednorodzinny — o 11,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
16 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
30 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
30 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Cisna dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 18 projektów, w tym 17 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
18 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Cisna
Inwestycje
17 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
13,5 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Cisna

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 10 projektów, w tym 7 w całości w gminie Cisna: 13,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
  • Interreg NEXT Poland–Ukraine — 1 projekt
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Cisna ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 9,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 6 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
5,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-4,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
9,6 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
231 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Cisna ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 2,8% powierzchni gminy, a 83,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Cisna W gminie Cisna ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 2,8% powierzchni gminy, a 83,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
2,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
83,4 % 242 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
290 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Cisna uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 12 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
63,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 61,6%
Zdających
12 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
72,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
81,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 72,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Cisna Język polski: wynik 72,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Matematyka — 54,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Cisna Matematyka: wynik 54,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Język angielski — 81,8% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Cisna Język angielski: wynik 81,8% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Cisna podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 724 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (674 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,2 mln zł przy dochodach 26,8 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 724 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 674 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
24,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24,6%
Podatek od środków transportowych
22 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
26,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
24,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
2,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
3,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Cisna najlepsza pozycja to 43. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (9,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 901 z 2 451 gmin w kraju · 120. z 156 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — −4,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
43 z 2 479 gmin w kraju · 1. z 160 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 9,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 692 z 2 301 gmin w kraju · 78. z 160 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — 2,7 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Cisna w dziennikach urzędowych ogłoszono 26 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-28.
Akty planistyczne
26 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Cisna ma plan ogólny?
W gminie Cisna plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 61.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Cisna?
W gminie Cisna mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat leski) to 74 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 91 zł/m² (19 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Cisna?
W gminie Cisna w roku 2025 oddano do użytku 9,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Cisna?
W gminie Cisna w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 30 spraw budowlanych, w tym 16 spraw o dom jednorodzinny — o 11,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Cisna?
W gminie Cisna mediana EP ze świadectw energetycznych to 94 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 165 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Cisna?
W gminie Cisna w dziennikach urzędowych ogłoszono 26 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-28.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.