Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Zarszyn

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 106 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat sanocki stan na

Sprawdź działkę — gmina Zarszyn

Granice: Gmina Zarszyn
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Zarszyn. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat sanocki (3 lata) 140 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat sanocki (3 lata) — mediana 140 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Zarszyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 31.
Plany miejscowe
31 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0,9 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat sanocki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Zarszyn mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat sanocki) to 140 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 103 a 230 zł/m² (19 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
140 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat sanocki)
Typowy przedział cen od, powiat
103 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat sanocki)
Typowy przedział cen do, powiat
230 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat sanocki)
Transakcje, powiat
19 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat sanocki)

Energia budynków

W gminie Zarszyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 106 świadectw).
Mediana EP
91 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
106 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Zarszyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 36 spraw budowlanych, w tym 25 spraw o dom jednorodzinny — o 19,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
25 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
36 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
35 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Zarszyn dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 8 projektów, w tym 7 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
8 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Zarszyn
Inwestycje
7 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
0 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
5,7 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Zarszyn

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 4 projekty, w tym 4 w całości w gminie Zarszyn: 5,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Zarszyn ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +1,5 na 1000 mieszkańców (2024), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 84 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
84 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
1,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2024
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
72 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Zarszyn ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,5% powierzchni gminy, a 46,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Zarszyn W gminie Zarszyn ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,5% powierzchni gminy, a 46,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
8,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
46,2 % 49 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
106 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Zarszyn uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 64,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 73 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
64,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,4%
Zdających
73 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
70,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
58,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
76,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół z 7 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 70,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Zarszyn Język polski: wynik 70,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 58,4% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Zarszyn Matematyka: wynik 58,4% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 76,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Zarszyn Język angielski: wynik 76,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Zarszyn podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 373 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (699 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,1 mln zł przy dochodach 74,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
373 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 699 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
18,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26,8%
Podatek od środków transportowych
18 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
74,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
73,3 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
4,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Zarszyn najlepsza pozycja to 1720. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 720 z 2 479 gmin w kraju · 126. z 160 gmin w województwie · 5. z 8 gmin w powiecie — 1,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 933 z 2 301 gmin w kraju · 110. z 160 gmin w województwie · 4. z 8 gmin w powiecie — 0,9 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Zarszyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 10 aktów planistycznych, ostatni 2022-03-14.
Akty planistyczne
10 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Zarszyn ma plan ogólny?
W gminie Zarszyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 31.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Zarszyn?
W gminie Zarszyn mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat sanocki) to 140 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 103 a 230 zł/m² (19 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Zarszyn?
W gminie Zarszyn w roku 2025 oddano do użytku 1,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Zarszyn?
W gminie Zarszyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 36 spraw budowlanych, w tym 25 spraw o dom jednorodzinny — o 19,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Zarszyn?
W gminie Zarszyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 106 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Zarszyn?
W gminie Zarszyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 10 aktów planistycznych, ostatni 2022-03-14.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.