Gmina Tyrawa Wołoska
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 66 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 37 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat sanocki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Tyrawa Wołoska planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.- Plany miejscowe
- 3 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 0,3 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat sanocki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Tyrawa Wołoska mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat sanocki) to 140 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 103 a 230 zł/m² (19 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 140 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat sanocki)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 103 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat sanocki)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 230 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat sanocki)
- Transakcje, powiat
- 19 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat sanocki)
Energia budynków
W gminie Tyrawa Wołoska mediana EP ze świadectw energetycznych to 66 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 37 świadectw).- Mediana EP
- 66 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 37 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Tyrawa Wołoska w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 13 spraw budowlanych, w tym 10 spraw o dom jednorodzinny — o 16,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 10 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 13 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 13 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Tyrawa Wołoska dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 2 projekty, w tym 1 inwestycję. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.- Projekty unijne 2021–2027
- 2 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Tyrawa Wołoska
- Inwestycje
- 1 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 1 projekt
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Tyrawa Wołoska ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −6,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 28 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 27,7 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -6,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2,6 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 76 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Tyrawa Wołoska ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,8% powierzchni gminy, a 51,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 8,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 51,5 % 35 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 68 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Tyrawa Wołoska uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 20 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 56,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,4%
- Zdających
- 20 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 62,4 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 50,5 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 52,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Tyrawa Wołoska podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 485 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (699 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 2,4 mln zł przy dochodach 27,2 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 485 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 699 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 29,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26,8%
- Podatek od środków transportowych
- 11 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 27,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 29,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -2,4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 92 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Tyrawa Wołoska najlepsza pozycja to 984. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 150 z 2 451 gmin w kraju · 136. z 156 gmin w województwie · 6. z 7 gmin w powiecie — −6,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 984 z 2 479 gmin w kraju · 62. z 160 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — 2,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 2 072 z 2 301 gmin w kraju · 135. z 160 gmin w województwie · 6. z 8 gmin w powiecie — 0,3 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Tyrawa Wołoska w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2025-02-14.- Akty planistyczne
- 5 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIII/70/2025 Rady Gminy Tyrawa Wołoska z dnia 20 stycznia 2025 r. w sprawie uchwalenia Zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, o nazwie „Tyrawa Wołoska I/2012” w Gminie Tyrawa Wołoska
- · plan miejscowy · Uchwała nr IX/45/2024 Rady Gminy Tyrawa Wołoska z dnia 28 października 2024 r. w sprawie uchwalenia Zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, o nazwie „Tyrawa Wołoska I/2012” w Gminie Tyrawa Wołoska.
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II. 4131.2.421.2024 Wojewody Podkarpackiego z dnia 5 grudnia 2024 r. stwierdzające nieważność uchwały Nr IX/45/2024 Rady Gminy Tyrawa Wołoska z dnia 28 października 2024 r. w sprawie uchwalenia Zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, o nazwie „Tyrawa Wołoska I/2012” w Gminie Tyrawa Wołoska.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXI/149/13 Rady Gminy Tyrawa Wołoska z dnia 30 grudnia 2013 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, o nazwie „Tyrawa Wołoska I/2012”, w Gminie Tyrawa Wołoska.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XII/46/11 Rady Gminy Tyrawa Wołoska z dnia 22 listopada 2011 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla Gazociągu Wysokiego Ciśnienia, relacji Hermanowice - Strachocina , terenu położonego w Gminie Tyrawa Wołoska.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Tyrawa Wołoska ma plan ogólny?
- W gminie Tyrawa Wołoska planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Tyrawa Wołoska?
- W gminie Tyrawa Wołoska mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat sanocki) to 140 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 103 a 230 zł/m² (19 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Tyrawa Wołoska?
- W gminie Tyrawa Wołoska w roku 2025 oddano do użytku 2,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Tyrawa Wołoska?
- W gminie Tyrawa Wołoska w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 13 spraw budowlanych, w tym 10 spraw o dom jednorodzinny — o 16,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Tyrawa Wołoska?
- W gminie Tyrawa Wołoska mediana EP ze świadectw energetycznych to 66 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 37 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Tyrawa Wołoska?
- W gminie Tyrawa Wołoska w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2025-02-14.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.