Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat sanocki

Mediana ceny gruntu budowlanego to 140 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 103 a 230 zł/m² (19 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. podkarpackie stan na

Sprawdź działkę — powiat sanocki

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat sanocki (3 lata) 140 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat sanocki (3 lata) — mediana 140 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Sanok (2026-10-05)

Uchwała nr XXVI/242/2026 Rady Gminy Sanok z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Sanok.

W powiecie sanockim plan ogólny ma 3 gminy z 8 — to 38%, a planów miejscowych widzę 302.
Gminy z planem ogólnym
3 z 8 gmin w obszarze
Plany miejscowe
302 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie sanockim mediana ceny gruntu budowlanego to 140 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 103 a 230 zł/m² (19 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego
140 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata
Typowy przedział cen od
103 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
230 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
19 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata

Energia budynków

W powiecie sanockim mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 854 świadectw).
Mediana EP
104 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 854 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
8 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie sanockim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 401 spraw budowlanych, w tym 282 sprawy o dom jednorodzinny — o 5,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
282 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
401 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
391 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie sanockim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 117 projektów, w tym 92 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
117 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie sanockim
Inwestycje
92 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
24 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
161,8 mln zł z 72 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie sanockim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 79 projektów, w tym 61 w całości w powiecie sanockim: 127,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 11 projektów, w tym 6 w całości w powiecie sanockim: 534 tys. zł dofinansowania UE
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 10 projektów
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 7 projektów, w tym 4 w całości w powiecie sanockim: 25,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 6 projektów, w tym 1 w całości w powiecie sanockim: 8,3 mln zł dofinansowania UE
  • Interreg NEXT Poland–Ukraine — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie sanockim bezrobocie to 9,5% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 600 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
9,5 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 600 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 694 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
8 924 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie sanockim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,7 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 739 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
62,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
739 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
69,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
56,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 69,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat sanocki Język polski: wynik 69,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 56,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat sanocki Matematyka: wynik 56,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat sanocki Język angielski: wynik 72,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie sanockim najlepsza pozycja to 161. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (32,5 %, 2021 r.).
Gdzie oddaje się domy do użytku
163 z 258 powiatów w kraju · 14. z 15 powiatów w województwie — 1,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
161 z 380 powiatów w kraju · 19. z 25 powiatów w województwie — 32,5 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
186 z 193 powiatów w kraju · 13. z 15 powiatów w województwie — 2,1 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie sanockim w dziennikach urzędowych ogłoszono 134 akty planistyczne, ostatni 2026-10-05.
Akty planistyczne
134 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie sanockim ma plan ogólny?
W powiecie sanockim plan ogólny ma 3 gminy z 8 — to 38%, a planów miejscowych widzę 302.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie sanockim?
W powiecie sanockim mediana ceny gruntu budowlanego to 140 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 103 a 230 zł/m² (19 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie sanockim?
W powiecie sanockim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie sanockim?
W powiecie sanockim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 401 spraw budowlanych, w tym 282 sprawy o dom jednorodzinny — o 5,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie sanockim?
W powiecie sanockim mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 854 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie sanockim?
W powiecie sanockim w dziennikach urzędowych ogłoszono 134 akty planistyczne, ostatni 2026-10-05.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.