Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat strzyżowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 25 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 13 a 76 zł/m² (27 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego województwa: Woj. podkarpackie stan na

Sprawdź działkę — powiat strzyżowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat strzyżowski (5 lat) 25 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
9 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat strzyżowski (5 lat) — mediana 25 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 9 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: żadna z gmin obszaru jeszcze go nie ogłosiła

W powiecie strzyżowskim żadna z 5 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 78.
Gminy z planem ogólnym
0 z 5 gmin w obszarze
Plany miejscowe
78 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie strzyżowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 25 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 13 a 76 zł/m² (27 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego
25 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
Typowy przedział cen od
13 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
76 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
27 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat

Energia budynków

W powiecie strzyżowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 115 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 199 świadectw).
Mediana EP
115 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 199 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
5 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie strzyżowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 345 spraw budowlanych, w tym 253 sprawy o dom jednorodzinny — o 10,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
253 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
345 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
311 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie strzyżowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 97 projektów, w tym 51 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
97 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie strzyżowskim
Inwestycje
51 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
45 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
183,8 mln zł z 72 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie strzyżowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 73 projekty, w tym 54 w całości w powiecie strzyżowskim: 159,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 13 projektów, w tym 12 w całości w powiecie strzyżowskim: 8,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 5 projektów, w tym 5 w całości w powiecie strzyżowskim: 15,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 5 projektów
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie strzyżowskim: 80 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie strzyżowskim bezrobocie to 17,7% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 410 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
17,7 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 410 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 865 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
8 104 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie strzyżowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,1 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 540 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
61,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
540 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
66,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
55,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
69,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 66,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat strzyżowski Język polski: wynik 66,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 55,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat strzyżowski Matematyka: wynik 55,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 69,4% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat strzyżowski Język angielski: wynik 69,4% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie strzyżowskim najlepsza pozycja to 42. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (49,7 %, 2021 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
145 z 243 powiatów w kraju · 6. z 13 powiatów w województwie — −2,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
89 z 258 powiatów w kraju · 6. z 15 powiatów w województwie — 2,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
42 z 380 powiatów w kraju · 3. z 25 powiatów w województwie — 49,7 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
102 z 193 powiatów w kraju · 6. z 15 powiatów w województwie — 25,1 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie strzyżowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 74 akty planistyczne, ostatni 2026-09-08.
Akty planistyczne
74 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie strzyżowskim ma plan ogólny?
W powiecie strzyżowskim żadna z 5 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 78.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie strzyżowskim?
W powiecie strzyżowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 25 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 13 a 76 zł/m² (27 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie strzyżowskim?
W powiecie strzyżowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie strzyżowskim?
W powiecie strzyżowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 345 spraw budowlanych, w tym 253 sprawy o dom jednorodzinny — o 10,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie strzyżowskim?
W powiecie strzyżowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 115 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 199 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie strzyżowskim?
W powiecie strzyżowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 74 akty planistyczne, ostatni 2026-09-08.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.