Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat lubaczowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 26 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 5 a 45 zł/m² (127 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. podkarpackie stan na

Sprawdź działkę — powiat lubaczowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat lubaczowski (5 lat) 26 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
2 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat lubaczowski (5 lat) — mediana 26 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 2 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Stary Dzików (2026-09-10)

Uchwała nr 197/XL/2026 Rady Gminy w Starym Dzikowie z dnia 29 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Stary Dzików

W powiecie lubaczowskim plan ogólny ma 3 gminy z 8 — to 38%, a planów miejscowych widzę 81.
Gminy z planem ogólnym
3 z 8 gmin w obszarze
Plany miejscowe
81 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie lubaczowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 26 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 5 a 45 zł/m² (127 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego
26 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
Typowy przedział cen od
5 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
45 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
127 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat

Energia budynków

W powiecie lubaczowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 112 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 956 świadectw).
Mediana EP
112 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
956 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
8 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie lubaczowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 355 spraw budowlanych, w tym 194 sprawy o dom jednorodzinny — o 22,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
194 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
355 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
345 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie lubaczowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 94 projekty, w tym 59 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
94 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie lubaczowskim
Inwestycje
59 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
22 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
13 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
155,5 mln zł z 73 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie lubaczowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 57 projektów, w tym 50 w całości w powiecie lubaczowskim: 134,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 14 projektów, w tym 11 w całości w powiecie lubaczowskim: 7,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 13 projektów, w tym 9 w całości w powiecie lubaczowskim: 3,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 1 w całości w powiecie lubaczowskim: 3,1 mln zł dofinansowania UE
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 3 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie lubaczowskim: 7,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie lubaczowskim: 356 tys. zł dofinansowania UE
  • Interreg NEXT Poland–Ukraine — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie lubaczowskim bezrobocie to 10,6% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 805 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
10,6 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 805 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
3 529 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
7 756 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie lubaczowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,5 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 502 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
502 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
47,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
69,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 65,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat lubaczowski Język polski: wynik 65,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 47,5% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat lubaczowski Matematyka: wynik 47,5% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 69,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat lubaczowski Język angielski: wynik 69,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie lubaczowskim najlepsza pozycja to 43. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (49,6 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
43 z 380 powiatów w kraju · 4. z 25 powiatów w województwie — 49,6 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie lubaczowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 98 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-10.
Akty planistyczne
98 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie lubaczowskim ma plan ogólny?
W powiecie lubaczowskim plan ogólny ma 3 gminy z 8 — to 38%, a planów miejscowych widzę 81.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie lubaczowskim?
W powiecie lubaczowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 26 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 5 a 45 zł/m² (127 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie lubaczowskim?
W powiecie lubaczowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie lubaczowskim?
W powiecie lubaczowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 355 spraw budowlanych, w tym 194 sprawy o dom jednorodzinny — o 22,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie lubaczowskim?
W powiecie lubaczowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 112 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 956 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie lubaczowskim?
W powiecie lubaczowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 98 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-10.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.