Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Lubaczów

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat lubaczowski stan na

Sprawdź działkę — miasto Lubaczów

Granice: Miasto Lubaczów
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Lubaczów. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat lubaczowski (5 lat) 26 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
2 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat lubaczowski (5 lat) — mediana 26 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 2 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-07)

Uchwała nr 262/XXXIII/2026 Rady Miejskiej w Lubaczowie z dnia 30 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego dla obszaru miasta Lubaczowa

W mieście Lubaczów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.
Plany miejscowe
2 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
8,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat lubaczowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Lubaczów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubaczowski) to 26 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 5 a 45 zł/m² (127 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
26 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat lubaczowski)
Typowy przedział cen od, powiat
5 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubaczowski)
Typowy przedział cen do, powiat
45 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubaczowski)
Transakcje, powiat
127 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat lubaczowski)

Energia budynków

W mieście Lubaczów mediana EP ze świadectw energetycznych to 112 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 512 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
112 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
512 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W mieście Lubaczów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 77 spraw budowlanych, w tym 45 spraw o dom jednorodzinny — o 19,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
45 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
77 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
75 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Lubaczów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 27 projektów, w tym 20 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
27 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Lubaczów
Inwestycje
20 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
7 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
61,6 mln zł z 19 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Lubaczów

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 19 projektów, w tym 13 w całości w mieście Lubaczów: 46,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 4 projekty, w tym 4 w całości w mieście Lubaczów: 5,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty, w tym 1 w całości w mieście Lubaczów: 3,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Lubaczów: 7,2 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Lubaczów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 432 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
432,2 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-1,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
108 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Lubaczów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,5% powierzchni gminy, a 29,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Lubaczów W mieście Lubaczów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,5% powierzchni gminy, a 29,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
12,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
29,2 % 7 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
24 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Lubaczów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,5 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 138 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 56,4%
Zdających
138 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
47,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
73,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły z 3 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 65,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Lubaczów Język polski: wynik 65,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 47,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Lubaczów Matematyka: wynik 47,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 73,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Lubaczów Język angielski: wynik 73,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Lubaczów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 644 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (432 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 4,5 mln zł przy dochodach 81,3 mln zł.
Podatek od nieruchomości
644 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 432 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
19,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,3%
Podatek od środków transportowych
21 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
81,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
85,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-4,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
-241 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Lubaczów najlepsza pozycja to 728. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 071 z 2 451 gmin w kraju · 57. z 156 gmin w województwie · 2. z 8 gmin w powiecie — −1,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
728 z 2 479 gmin w kraju · 35. z 160 gmin w województwie · 1. z 8 gmin w powiecie — 3,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 357 z 2 301 gmin w kraju · 48. z 160 gmin w województwie · 2. z 8 gmin w powiecie — 8,2 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Lubaczów w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-07.
Akty planistyczne
13 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Lubaczów ma plan ogólny?
W mieście Lubaczów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Lubaczów?
W mieście Lubaczów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubaczowski) to 26 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 5 a 45 zł/m² (127 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Lubaczów?
W mieście Lubaczów w roku 2025 oddano do użytku 3,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Lubaczów?
W mieście Lubaczów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 77 spraw budowlanych, w tym 45 spraw o dom jednorodzinny — o 19,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Lubaczów?
W mieście Lubaczów mediana EP ze świadectw energetycznych to 112 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 512 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Lubaczów?
W mieście Lubaczów w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-07.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.