Gmina Cieszanów
Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 23. Stan na 2026-10-16.
Liczby całego powiatu: Powiat lubaczowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-24)
W gminie Cieszanów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 23.- Plany miejscowe
- 23 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 3,5 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat lubaczowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Cieszanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubaczowski) to 26 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 5 a 45 zł/m² (127 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 26 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat lubaczowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 5 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubaczowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 45 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubaczowski)
- Transakcje, powiat
- 127 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat lubaczowski)
Energia budynków
W gminie Cieszanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 117 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 108 świadectw).- Mediana EP
- 117 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 108 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Cieszanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 48 spraw budowlanych, w tym 20 spraw o dom jednorodzinny — o 13,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 20 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 48 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 48 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Cieszanów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 15 projektów, w tym 9 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 15 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Cieszanów
- Inwestycje
- 9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 11,5 mln zł z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Cieszanów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 10 projektów, w tym 6 w całości w gminie Cieszanów: 11,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 3 projekty, w tym 1 w całości w gminie Cieszanów: 92 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Cieszanów: 356 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Cieszanów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −8,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 30 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 29,9 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -8,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 0,6 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 73 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Cieszanów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,5% powierzchni gminy, a 64,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 5,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 64,1 % 139 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 217 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Cieszanów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,5 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 57 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 52,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 56,4%
- Zdających
- 57 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 60,7 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 44,3 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 61,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Cieszanów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 531 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (432 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,6 mln zł przy dochodach 68,0 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 531 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 432 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 20,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,3%
- Podatek od środków transportowych
- 23 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 68 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 66,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 1,6 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 4,9 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Cieszanów najlepsza pozycja to 1630. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (3,5 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 294 z 2 451 gmin w kraju · 147. z 156 gmin w województwie · 5. z 8 gmin w powiecie — −8,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 269 z 2 479 gmin w kraju · 151. z 160 gmin w województwie · 8. z 8 gmin w powiecie — 0,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 630 z 2 301 gmin w kraju · 71. z 160 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — 3,5 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Cieszanów w dziennikach urzędowych ogłoszono 25 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-24.- Akty planistyczne
- 25 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXXIV/222/2026 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 25 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Miasta i Gminy Cieszanów
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIII/95/2025 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 31 stycznia 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów związanych z lokalizacją elektrowni słonecznych – ETAP II
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II.4131.2.303.2024 Wojewody Podkarpackiego z dnia 16 sierpnia 2024 r. stwierdzające nieważność uchwały Nr IV/39/2024 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 16 lipca 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części nieruchomości w granicach obrębów Dachnów, Nowe Sioło oraz Cieszanów w części dotyczącej : - § 17 ust.4 pkt 6 w zakresie wyrazów „ obiektu bądź” , - § 14 ust.2 w zakresie wyrazów „ za zgodą i na warunkach technicznych określonych przez zarządcę drogi ” , - § 15 ust.7 pkt 1 w zakresie wyrazów „ zgodnie z warunkami właściwego zarządcy ” , - § 15 ust.7 pkt 3 w zakresie wyrazów „ stosownie do warunków przyłączeniowych zarządcy sieci ” , - § 18 ust.2 w zakresie wyrazów „ od 17,0 m do 30,0 m”, - § 19 ust.2 pkt 4 w zakresie wyrazów „ od 13,0 m do 16,0 m”, - § 19 ust.2 pkt 8 w zakresie wyrazów „ od 6,0 m do 20,0 m”, - § 22 ust.3 w zakresie wyrazów „ Obsługa komunikacyjna terenów z istniejących dróg publicznych i wewnętrznych, znajdujących się w sąsiedztwie ”, - § 15 ust.1 pkt 2 w zakresie wyrazów „oraz uwzględnieniu stref ochronnych sieci, wolnych od zabudowy i nasadzeń zieleni wysokiej, w granicach nie mniejszych niż 1,0 m od sieci w obu jej kierunkach dla sieci o średnicy dn 200 mm i mniejszych oraz 1,5m dla sieci o średnicy dn 201-400 mm”, - § 15 ust.2 pkt 3 w zakresie wyrazów „oraz uwzględnieniu stref ochronnych sieci, wolnych od zabudowy i nasadzeń zieleni wysokiej, w granicach nie mniejszych niż 1,0 m od sieci w obu jej kierunkach dla sieci o średnicy dn 200 mm i mniejszych oraz 1,5m dla sieci o średnicy dn 201-400 mm”, - § 13 ust. 1 w zakresie wyrazów „ 19 RNR-29RNR”, „oraz poszerzenia istniejących dróg gruntowych, wydzielonych i niewydzielonych geodezyjnie ( do 300 dni)”.
- · plan miejscowy · Uchwała nr IV/39/2024 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 16 lipca 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części nieruchomości w granicach obrębów Dachnów, Nowe Sioło oraz Cieszanów
- · plan miejscowy · Uchwała nr XLII/330/2021 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 24 września 2021 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w Dachnowie - ulica Sportowa”
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II.4131.2.141.2021 Wojewody Podkarpackiego z dnia 1 czerwca 2021 r. stwierdzające nieważność uchwały Nr XXXVI/291/2021 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 28 kwietnia 2021 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla odcinka trasy napowietrznej linii elektroenergetycznej WN 110 kV relacji GPZ Tomaszów Południe - GPZ Lubaczów w części dotyczącej : § 22 ust. 2 pkt 1 oraz § 26 ust. 3 pkt 1
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXVI/291/2021 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 28 kwietnia 2021 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla odcinka trasy napowietrznej linii elektroenergetycznej WN 110 kV relacji GPZ Tomaszów Południe − GPZ Lubaczów
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II.4131.2.110.2021 Wojewody Podkarpackiego z dnia 30 kwietnia 2021 r. stwierdzajace nieważność uchwały Nr XXXV/281/2021 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w Dachnowie – ulica Sportowa”
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXV/280/2021 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "POSZERZENIE CMENTARZA W NOWYM SIOLE"
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIX/232/2020 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 25 września 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "POSZERZENIE CMENTARZA W NOWYM SIOLE"
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Cieszanów ma plan ogólny?
- W gminie Cieszanów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 23.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Cieszanów?
- W gminie Cieszanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubaczowski) to 26 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 5 a 45 zł/m² (127 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Cieszanów?
- W gminie Cieszanów w roku 2025 oddano do użytku 0,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Cieszanów?
- W gminie Cieszanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 48 spraw budowlanych, w tym 20 spraw o dom jednorodzinny — o 13,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Cieszanów?
- W gminie Cieszanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 117 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 108 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Cieszanów?
- W gminie Cieszanów w dziennikach urzędowych ogłoszono 25 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-24.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.