Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Horyniec-Zdrój

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 84 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 61 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat lubaczowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Horyniec-Zdrój

Granice: Gmina Horyniec-Zdrój
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Horyniec-Zdrój. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat lubaczowski (5 lat) 26 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
2 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat lubaczowski (5 lat) — mediana 26 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 2 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Horyniec-Zdrój planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
1,8 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat lubaczowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Horyniec-Zdrój mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubaczowski) to 26 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 5 a 45 zł/m² (127 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
26 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat lubaczowski)
Typowy przedział cen od, powiat
5 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubaczowski)
Typowy przedział cen do, powiat
45 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubaczowski)
Transakcje, powiat
127 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat lubaczowski)

Energia budynków

W gminie Horyniec-Zdrój mediana EP ze świadectw energetycznych to 84 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 61 świadectw).
Mediana EP
84 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
61 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Horyniec-Zdrój w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 28 spraw budowlanych, w tym 13 spraw o dom jednorodzinny — o 56,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
13 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
28 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
25 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Horyniec-Zdrój dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 11 projektów, w tym 9 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
11 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Horyniec-Zdrój
Inwestycje
9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
6 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Horyniec-Zdrój

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 6 projektów, w tym 2 w całości w gminie Horyniec-Zdrój: 5,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 4 projekty, w tym 2 w całości w gminie Horyniec-Zdrój: 175 tys. zł dofinansowania UE
  • Interreg NEXT Poland–Ukraine — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Horyniec-Zdrój ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −12,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 20 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
20,1 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-12,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
76 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Horyniec-Zdrój ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 3,9% powierzchni gminy, a 69,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Horyniec-Zdrój W gminie Horyniec-Zdrój ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 3,9% powierzchni gminy, a 69,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
3,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
69 % 140 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
203 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Horyniec-Zdrój uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 38 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
60,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 56,4%
Zdających
38 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
73,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
48,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
62,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 73,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Horyniec-Zdrój Język polski: wynik 73,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 48,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Horyniec-Zdrój Matematyka: wynik 48,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 62,4% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Horyniec-Zdrój Język angielski: wynik 62,4% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Horyniec-Zdrój podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 493 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (432 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 830 tys. zł przy dochodach 44,9 mln zł.
Podatek od nieruchomości
493 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 432 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
17,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,3%
Podatek od środków transportowych
6 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
44,9 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
44,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
830 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
3,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Horyniec-Zdrój najlepsza pozycja to 1240. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 434 z 2 451 gmin w kraju · 155. z 156 gmin w województwie · 8. z 8 gmin w powiecie — −12,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 240 z 2 479 gmin w kraju · 83. z 160 gmin w województwie · 4. z 8 gmin w powiecie — 2,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 782 z 2 301 gmin w kraju · 91. z 160 gmin w województwie · 4. z 8 gmin w powiecie — 1,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Horyniec-Zdrój w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2023-12-08.
Akty planistyczne
12 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Horyniec-Zdrój ma plan ogólny?
W gminie Horyniec-Zdrój planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Horyniec-Zdrój?
W gminie Horyniec-Zdrój mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubaczowski) to 26 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 5 a 45 zł/m² (127 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Horyniec-Zdrój?
W gminie Horyniec-Zdrój w roku 2025 oddano do użytku 2,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Horyniec-Zdrój?
W gminie Horyniec-Zdrój w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 28 spraw budowlanych, w tym 13 spraw o dom jednorodzinny — o 56,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Horyniec-Zdrój?
W gminie Horyniec-Zdrój mediana EP ze świadectw energetycznych to 84 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 61 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Horyniec-Zdrój?
W gminie Horyniec-Zdrój w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2023-12-08.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.