Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat brzozowski

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 111 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 995 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego województwa: Woj. podkarpackie stan na

Sprawdź działkę — powiat brzozowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: żadna z gmin obszaru jeszcze go nie ogłosiła

W powiecie brzozowskim żadna z 6 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 166.
Gminy z planem ogólnym
0 z 6 gmin w obszarze
Plany miejscowe
166 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W powiecie brzozowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 111 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 995 świadectw).
Mediana EP
111 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
995 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
6 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie brzozowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 291 spraw budowlanych, w tym 197 spraw o dom jednorodzinny — o 7,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
197 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
291 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
288 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie brzozowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 62 projekty, w tym 49 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
62 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie brzozowskim
Inwestycje
49 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
13 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
114,6 mln zł z 46 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie brzozowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 45 projektów, w tym 38 w całości w powiecie brzozowskim: 111,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 7 projektów, w tym 6 w całości w powiecie brzozowskim: 2,7 mln zł dofinansowania UE
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 5 projektów
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 2 w całości w powiecie brzozowskim: 743 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie brzozowskim bezrobocie to 20,5% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 714 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
20,5 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 714 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 417 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
8 520 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie brzozowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,2 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 609 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
61,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
609 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
67,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
69,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 67,8% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat brzozowski Język polski: wynik 67,8% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat brzozowski Matematyka: wynik 54,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 69,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat brzozowski Język angielski: wynik 69,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie brzozowskim najlepsza pozycja to 41. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (49,7 %, 2021 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
173 z 243 powiatów w kraju · 9. z 13 powiatów w województwie — −3,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
91 z 258 powiatów w kraju · 7. z 15 powiatów w województwie — 2,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
41 z 380 powiatów w kraju · 2. z 25 powiatów w województwie — 49,7 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
185 z 193 powiatów w kraju · 12. z 15 powiatów w województwie — 2,3 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie brzozowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 58 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-15.
Akty planistyczne
58 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie brzozowskim ma plan ogólny?
W powiecie brzozowskim żadna z 6 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 166.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie brzozowskim?
W powiecie brzozowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie brzozowskim?
W powiecie brzozowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie brzozowskim?
W powiecie brzozowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 291 spraw budowlanych, w tym 197 spraw o dom jednorodzinny — o 7,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie brzozowskim?
W powiecie brzozowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 111 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 995 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie brzozowskim?
W powiecie brzozowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 58 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-15.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.