Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat mielecki

Mediana ceny gruntu budowlanego to 279 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 89 a 481 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego województwa: Woj. podkarpackie stan na

Sprawdź działkę — powiat mielecki

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat mielecki (3 lata) 279 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 907 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat mielecki (3 lata) — mediana 279 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 907 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: żadna z gmin obszaru jeszcze go nie ogłosiła

W powiecie mieleckim żadna z 10 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 88.
Gminy z planem ogólnym
0 z 10 gmin w obszarze
Plany miejscowe
88 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie mieleckim mediana ceny gruntu budowlanego to 279 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 89 a 481 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego
279 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata
Typowy przedział cen od
89 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
481 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
10 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata

Energia budynków

W powiecie mieleckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 93 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 585 świadectw).
Mediana EP
93 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
4 585 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
10 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Przyłączenia OZE

W powiecie mieleckim na przyłączenie do sieci czeka 7,5 MW nowych źródeł — to 101. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Moc w kolejce
7,5 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
Grupa II
0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
Grupa III
7,5 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
stan na

Budowy

W powiecie mieleckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 560 spraw budowlanych, w tym 403 sprawy o dom jednorodzinny — o 11,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
403 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
560 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
558 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie mieleckim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 180 projektów, w tym 128 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
180 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie mieleckim
Inwestycje
128 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
49 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
3 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
418,5 mln zł z 147 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie mieleckim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 104 projekty, w tym 82 w całości w powiecie mieleckim: 227,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 53 projekty, w tym 47 w całości w powiecie mieleckim: 111,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 14 projektów, w tym 12 w całości w powiecie mieleckim: 46,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 5 projektów, w tym 3 w całości w powiecie mieleckim: 31,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty, w tym 2 w całości w powiecie mieleckim: 545 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusz Azylu, Migracji i Integracji — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie mieleckim: 380 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie mieleckim bezrobocie to 6,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 051 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
6 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 051 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
7 500 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
11 469 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie mieleckim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,4 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 259 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
62,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
1 259 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
68,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
56,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
74,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 68,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat mielecki Język polski: wynik 68,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 56,4% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat mielecki Matematyka: wynik 56,4% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 74,1% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat mielecki Język angielski: wynik 74,1% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie mieleckim najlepsza pozycja to 192. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (28,3 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
192 z 380 powiatów w kraju · 20. z 25 powiatów w województwie — 28,3 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie mieleckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 124 akty planistyczne, ostatni 2026-10-09.
Akty planistyczne
124 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie mieleckim ma plan ogólny?
W powiecie mieleckim żadna z 10 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 88.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie mieleckim?
W powiecie mieleckim mediana ceny gruntu budowlanego to 279 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 89 a 481 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie mieleckim?
W powiecie mieleckim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie mieleckim?
W powiecie mieleckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 560 spraw budowlanych, w tym 403 sprawy o dom jednorodzinny — o 11,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie mieleckim?
W powiecie mieleckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 93 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 585 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie mieleckim?
W powiecie mieleckim na przyłączenie do sieci czeka 7,5 MW nowych źródeł — to 101. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie mieleckim?
W powiecie mieleckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 124 akty planistyczne, ostatni 2026-10-09.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.